16 Haziran’da başlayan ve 19 Haziran’da sona eren Kurban Bayramı’nda pazarlara getirerek satmak isteyen ancak ellerinde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu tarafından alınacağı açıklandı.

Kırşehir Ticaret Borsası’na ait Canlı Hayvan Pazarı’na çeşitli il ve ilçelerden getirerek halkın kurbanlık ihtiyaçlarını karşılamak isteyen hayvan sahipleri ellerindeki kurbanlık hayvanları fiyatlarının pahalı olduğu gerekçesi ile vatandaşlara satamayınca büyük sıkıntıya girmişlerdi. Kırşehir’de beklenen oranda satış gerçekleştiremeyen hayvan sahiplerinin sıkıntısına Et ve Süt Kurumu yetişti. Buna göre Kırşehir Hayvan Pazarı’na kurbanlık hayvanlarını satmak için getiren üreticilerin satamadığı hayvanlar üreticilerinin bakım, beslenme ve taşıma maliyeti dikkate alınarak oluşturulan Kurbanlık Hayvanlar’ın alım tarifesinden karkas et olarak Et ve Süt Kurumu tarafından alınacak.

Tarım Müdürlüğü hayvanlar için içme suyu tesisi yapıyor Tarım Müdürlüğü hayvanlar için içme suyu tesisi yapıyor

Hayvanlarını Et ve Süt Kurumu’na satan üreticilere ödemeler en geç 3 gün içinde yapılacak, üreticilere kolaylık sağlanması için hayvanlar bulundukları bölgeye en yakın kesimhanede kestirebilecek.

Hayvanlarını satmak isteyen üreticilerin, 20-28 Haziran tarihleri arasında en yakın ESK Kombina Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekecek. Üreticilerin hayvanlarına ait kimlik bilgileri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince kurban satışı için verilen sevk raporları, kurban pazar yeri giriş ve kira belgesiyle başvurmaları yeterli olacak. İlgili kombina müdürlüğü tarafından TÜRKVET sistemi üzerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra, ESK'nin Hayvan Alım Kriterleri ve Uygulama Esasları Talimatları doğrultusunda hayvanlar karkas et olarak satın alınacak.

Muhabir: İLKNUR ÖNCÜ