Kırşehir’de özellikle Irmak Bucağı olarak nitelendirilen Aydoğmuş ve çevresinde üretilen ve geçtiğimiz ay kilosu 30 liraya satılan yerli sarımsağın fiyatı 50 liraya yükseldi.

Fiyatlardaki bu artışı değerlendiren Kırşehirli sarımsak satıcısı Yıldırım Köseömür, “Malum her şeye zam geldi, özellikle akaryakıttaki büyük fiyat artışı sarımsağın fiyatını da direk etkiledi. Yerli sarımsağı 50 TL’ye satarken Kastamonu sarımsağını maliyetlerden dolayı 100 TL’den satıyoruz.

Merkez Bankası politika faizini 500 baz  puan artırarak yüzde 30'a çıkardı Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30'a çıkardı

Kırşehirliler hem yemelik, hem turşuluk, hem de kışlık sarımsak alıyorlar. Turşu zamanı da yaklaştığı için sarımsağa talep fazla olsa da vatandaşlar fiyatları yüksek buluyor ama yapacak bir şey yok. İğneden ipliğe her şeye zam geldi. İnşallah maliyetler daha da artmaz da ne vatandaş, ne de biz satıcılar mağdur olmayız” dedi.

Kırşehir’in Aydoğmuş köyünde üretilen yerli sarımsağın Mayıs ve Haziran aylarında kilosu 10 ile 25 lira arasında satılırken, şimdi fiyatının 50 lirayı geçmesi akaryakıt ve diğer girdi maliyetlerinin çok yükselmesinden kaynaklandığı bildiriliyor.

Öte yandan yerli mor sarımsak 50, Kastamonu Taşköprü sarımsağı 100 liradan satılıyor.(HABER: İLKNUR ÖNCÜ)