Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifi Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonunda Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifi Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonunda

         Kırşehir’de geçtiğimiz ay Irmak Bucağı köylerinde üretilen ve kilosu 30 ile 50 liradan satılan sarımsak fiyatları uçtu ve 150-200 lira arasında satılmaya başlandı.

         Bir ay önce kilosu 5-10 lira arasında satılan limonun pazarda 80-90 liradan satılırken, Kırşehir’de üretilen sarımsağın kilosunun birden bire 50 liradan yüzde 150-200 liraya çıkması fırsatçılık olarak değerlendiriliyor.

         Kırşehir Pazarcı esnafından Zabit Türkyılmaz, sarımsak ve limondaki fiyat artışlarının maliyetlerden kaynaklandığını belirterek, “Fiyatların bu kadar artmasına biz de anlam veremiyoruz. Ama üretim ve ulaşım maliyetleri tüm sebze ve meyve fiyatlarına zam olarak yansıyor” ifadelerini kullandı.

         Kırşehir’in Irmak Bucağı olarak bilinen bölgelerinde ekilen ve hasadı yapılarak 30-50 lira arasında satışa sunulan sarımsağın fiyatının yükselmesini manipülasyon olarak değerlendiren Kırşehir halkı, “Bu fırsatçılıktan öte bir şey değil. Birileri fiyatlarla istediği gibi oynuyor ve bizlerin sırtından para kazanıyor. Bu konuda Kırşehir’de hiçbir yetkili nedense bir ey yapmıyor” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

         Bu arada bir ay önce 5-10 liradan satılan limon fiyatları da 100 liraya dayandı. Kırşehir Pazarında limonun kilosu 80-100 liradan satışa sunulurken, fiyatlara müdahale edilmezse en kısa sürede 100 lirayı bile geçeceği tahmin ediliyor.

Muhabir: FAHRETTİN TOKER