Hızlı kalkınmasına devam eden Türk sanayisi, ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor.

Seçim bitti dövizin üzerindeki baskı kaldırılmalı Seçim bitti dövizin üzerindeki baskı kaldırılmalı

Türkiye'nin sanayi ihracatı, martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 artarak 17,2 milyar dolara ulaştı. Sanayi sektörünün Türkiye'nin toplam ihracatı içerisindeki payı da geçen ay yüzde 73 oldu.

Elektrik ve elektronik, iklimlendirme sanayi, otomotiv endüstrisi, makine ve aksamları geçen ay ihracat rekoru kırdı.

Elektrik ve elektronik sektörü 1 milyar 517 milyon dolar, iklimlendirme sanayi 670 milyon 767 bin dolar, otomotiv endüstrisi 3 milyar 289 milyon dolar, makine ve aksamları 1 milyar 59 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına imza attı.

Martta geçen yılın aynı dönemine göre, elektrik ve elektronik yüzde 11,2, iklimlendirme sanayi yüzde 8,9, otomotiv endüstrisi yüzde 22,8, makine ve aksamları yüzde 16,6 ihracat artışı kaydetti.

Otomotiv endüstrisi, bu dönemde en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olarak kayıtlara geçti.

Elektrik ve elektronik en fazla dış satım yapan dördüncü, makine ve aksamları da en fazla ihracat gerçekleştiren sekizinci sektör oldu.

MAKİNE VE AKSAMLARI SEKTÖRÜNE EN FAZLA TALEP RUSYA FEDERASYONU'NDAN GELDİ

Rekor kıran sektörlere ülke bazlı bakıldığında, otomotiv endüstrisi, en fazla dış satımı 474 milyon 673 bin dolar ile Almanya'ya yaptı.

İklimlendirme sanayi sektörüne de en fazla talep 70 milyon 41 bin dolarla Almanya'dan geldi.

Elektrik ve elektronik sektöründe 141 milyon 977 bin dolarla Birleşik Krallık öne çıkarken, makine ve aksamları en fazla ihracatı 132 milyon 685 bin dolarla Rusya Federasyonu'na gerçekleştirdi.(ANKARA, AA)