“Unutmayalım ki destek olmakta  yaşamak kadar güzel bir duygudur”

“Unutmayalım ki destek olmakta  yaşamak kadar güzel bir duygudur”

Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut’tan Kırşehir halkına Organ Bağışı çağrısı:

“Unutmayalım ki destek olmakta 
yaşamak kadar güzel bir duygudur”

Kırşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Bulut “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” nedeni ile bir açıklama yaparak, Kırşehir halkını organ bağışına davet etti.
Birçok hastanın bağışlanmış bir organ için beklerken öldüğü, bağışlanmış bir organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanı olacağını belirten Sağlık Müdürü Ali Bulut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:
“Bilindiği gibi, 03-09 Kasım tarihleri ülkemizde Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı bir vericiden veya kadavradan alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilmektedir.
“Ülkemizde organ bağışları, Bakanlığımızın kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Nakil sayısı bakımından Avrupa’da üst sıralarda yer alan ülkemizde, nakillerin büyük çoğunluğu canlıdan gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da % 85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır.
“Ülkemizde nakil yapılabilen organ ve dokular; kalp ve kalp kapağı, Karaciğer, Böbrek, Pankreas, Rahim, Akciğer, Kornea, Kemik, Kas Dokusu, Kıkırdak, Tendon, İnce Bağırsak, Yüz ve Saçlı Deri, Ekstremite, Üst Solunum Yolu Organları, Üst Sindirim Yolu Organları olarak sıralanabilir.
“Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanıdır. Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyor.
“Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Yaşarken de yaşamdan sonra da başkalarına yardım etmek bizim elimizde. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. Unutmayalım ki destek olmakta yaşamak kadar güzel bir duygudur.” (HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER