“MUTLU OLMANIN SIRRI: SAĞLIK”

“MUTLU OLMANIN SIRRI: SAĞLIK”

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke:

“MUTLU OLMANIN SIRRI: SAĞLIK”

Şehrimizde uzun süredir Ankara Caddesi’nde Kırşehir halkına sağlık konusunda hizmet veren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke gazetemize sağlıklı yaşamla ilgili bazı gerçekleri gazetemize açıkladı.

İşte Cansu Teke’den mutlu olmanın sırları ve sağlıklı yaşam önerileri…

“Yaşamak zorunda olduğumuz tek yer bedenimiz. Peki biz bu bedene iyi bakıyor muyuz? İyi bakıyorsak ne kadar iyi?

“Dünya Sağlık Örgütü bize diyor ki bir insanın sağlıklı olması için 3 altın kuralımız var, ruhen iyilik; bedenen iyilik; fiziken iyilik. Yaşam şartları, çalışma koşulları ortada ruhen iyilik kalmıyor. Hayat telaşından egzersiz yapmayan beden her gün bir bölgesinde ağrı oluşturuyor fiziksel iyilikte gitti. Eller boş kaldı.

“Gelin yepyeni sayfa açalım hayatımızda. Son zamanlarda insanlarda sağlıklı beslenme takıntısı olduğunu görüyorum sebebi de sosyal ortamlarda sürekli diyetten bahsetmek, televizyon karşısında hiçbir gerçekliği olmayan çaylar, çorbalarla kilo vermeye çalışmak ve kullandığımız sosyal medya araçlarındaki mükemmel fizikli insanlara imrenme.

“Ruhsal olarak sağlıklı kalamıyoruz. Teknoloji gelişiyor. Dünya değişiyor. İnsan kendini kaybediyor. Düzene karşı çıkmak ise senin elinde ya akıntıya kapılıp gideceksin ya da tam bir sağlık için akıntının tersine yüzeceksin.

“Yapmanız gerekenleri planlayın. Konumuz beslenme!

“Kalori saymayı bırak, düzenli kahvaltıları alışkanlık haline getir. Yıllardır söylediğimiz işlenmiş gıdaları hayatından çıkar. Un, tuz, şeker üçlüsü. Beyaz un yerine tam tahıllı unu seç, tuz yerine her derde deva baharatları, şeker yerine taze, kuru meyveleri.

“Beslenme düzenini hayatına göre ayarla ve bir düzen sağla. Komşunun diyetini yapma. Sen bambaşkasın, çok özelsin senin için her şey özel olmalı. 3 ana öğünü güzelce tüket gerekirse ara öğünler ekle. Her güne 2 fincan yeşil veya beyaz çay sığdır. Metabolizmayı işlenmemiş gıdalarla hızlandırabilirsin.

“Reklamlara körü körüne inanma. Öncelikle araştır. Senin böbreklerine, bağırsağına, midene en önemlisi ruhuna zarar vermemesine özen göster. Emin ol seni aç bırakan şeyler seni zayıflatmayacak. Tok kalarak zayıflarsan bu kalıcı olur. Çok kilo vermek değil; marifet verdiğin o kiloyu ne kadar uzun süre koruduğun.

Hayat bir merdiven ve basamakları teker teker nasıl çıkıyorsan. O fazla kiloları aynı şekilde vereceksin kendine güven. Senin için en güzel şeyi sen yaparsın çünkü.

“Derin bir nefes al ve en sevdiğin saatlerde yürüyüşe çık. En bedava spor. Seni rahatsız etmeyecek kadar yürü. Nabzının arttığını, nefesini, kanının damarlarında dolaştığını yaşadığını hisset.

“Su iç; bağırsakların çalışsın diye, kafan çalışşın diye, bedenine her an toksin attırsın diye. Kötü düşüncelerden arın. Söylemesi kolay yapması zor biliyorum. Ama sen istersen yaparsın. Kendine olan inancını sakın kaybetme.” (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER