KURBAN BAYRAMI’NDA SAKATAT TÜKETİMİNE DİKKAT

KURBAN BAYRAMI’NDA SAKATAT TÜKETİMİNE DİKKAT

Kurban Bayramı’nda yanlış beslenme nedeniyle en çok şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi sağlık problemi olanlar etkileniyor. Diyetisyen Cansu Teke Çam, et tüketiminin arttığı bayramda kelle, paça, ciğer gibi sakatatların kolesterol içeriği yüksek olduğu için tüketilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.
Kırmızı et, tatlı ve hamurlu yiyeceklerin tüketim miktarının ve sıklığının arttığı Kurban Bayramı’nda sağlıksız beslenme nedeniyle ciddi problemlerle yaşanabiliyor. Bu konuda uyarılarda bulunan Diyetisyen Cansu Teke Çam, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada bayram sonrası hazımsızlık ve mide rahatsızlığı yaşamamak için kurban etinin 24 saatten önce tüketilmemesi gerektiğini belirtti. 
Cansu Teke Çam, “Kurban etlerinin kesildikten hemen sonra tüketilmemesi gerekir. Ölüm sertliği olarak adlandırılan sertliğin geçmesi için 24 saat beklemesi gerekir. Taze kesilmiş etin pişmesi zordur, hazımsızlık oluşturabilir. Bu nedenle özellikle mide barsak hastalığı olan bireyler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidirler.” dedi.
AZ YAĞLI ETLERİ TERCİH EDİN
Et ve hamurlu yiyeceklerin tüketiminin bayramda artması; buna karşılık sebze, meyve ve kurubaklagil tüketiminin azalmasının mide ve bağırsaklarda önemli sorunlar yaratabileceğine değinen Dyt. Cansu Teke Çam, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı gibi problemleri olanların az yağlı etleri tercih etmesi gerektiğini söyledi. 
Özellikle kelle, paça, ciğer gibi sakatatların kolesterol içeriği yüksek olduğu için tüketilmemesi gerektiğini ifade eden Öztürk, şu uyarıda bulundu: 
“Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyonu olan bireyler kurban bayramında, yağsız veya az yağlı etleri tercih etmelidir. Aynı zamanda kısıtlı miktarlarda tüketmeli, aşırıya kaçmamalıdırlar.”
ETLERİ SAKLAMA VE PİŞİRME YÖNTEMLERİ SAĞLIKLI YAPILMALI
Cansu Teke Çam, Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gereken diğer uyarıları şöyle sıraladı:
Etler küçük parçalara ayrılarak, temiz buzdolabı poşeti ile buzdolabının buzluk kısmında saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta ( – 2 ºC ) birkaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC ) daha uzun süre ile saklanabilir.
Etlerin çözünmesi buzdolabının alt bölmesinde sağlanmalıdır. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.
Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya sebzelerle birlikte tüketilmesi besin çeşitliliğinin sağlanması, sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından önemlidir.
Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için tercih etmeyin.
Kavurma, kızartma gibi yağlı etler tüketilmemelidir.
Et ile yapılan yemeklere ekstra yağ eklenmemeli, et kendi yağıyla pişirilmelidir.
Şerbetli, hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.
Günlük (2-2.5 lt) su tüketimine dikkat edilmelidir. (HABER: NECLA BAĞCI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER