Kırşehir’de sigara içilmesi yasaklanan cadde ve yerler

Kırşehir’de sigara içilmesi yasaklanan cadde ve yerler

Kırşehir Valiliği İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu Kırşehir’de cadde ve sokaklar ile meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içme yasağı getirdi.
Alınan kararlara göre, daha önce valiliklere gönderilen genelgeyle meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirildi. 
İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun 23’üncü maddesine göre, Kırşehir Valisi İbrahim Akın başkanlığında 12.11.2020 tarihinde Saat: 14.00’de toplanarak şu kararları aldı:    
“Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
“2020 yılı içerisinde tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid¬19) salgınının yayılımında/bulaşında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı görülmektedir. Özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği izlenmektedir.
“Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir. Bu çerçevede 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca  aşağıda belirtilen ek tedbirlerin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınması gerektiği değerlendirilmiştir.
“1. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 08.09.2020 tarih ve 85 no’lu kararı ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. 
“Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği değerlendirilen ve aşağıda belirtilen alanlarda/bölgelerde sigara içilmesinin yasaklanmasına,                                
“-   Mehmet Ali Yapıcı Bulvarı (Ankara Caddesi) başlangıcından (Askerlik Şubesi Kavşağı), Belediye Kavşağı ve devamındaki Terme Caddesinin sonuna kadar,
“-   Aşıkpaşa Bulvarı (Lise Caddesi) başlangıcından (Türbe Kavşağı), Belediye Kavşağı ve devamındaki Prof. Dr. Mehmet Ali Altın Bulvarının sonuna kadar,
“-   Atatürk Caddesinin Kapucu Camiden başlayıp Ziraat Bankası Yenice Şubesi Kavşağına kadar,
“- Şehit Bekir Korkmaz Caddesi  (Müftülük Caddesi),
“-   Eski Buğday Pazarı,
“-   Uzun Çarşı,
“-   Cacabey Meydanı,
“-   Kentpark,
“-   Pazaryerleri,
“-    Otobüs Durakları.  
(HABER: BEYHAN BALLI)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER