'Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu' oluşturuldu

'Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu' oluşturuldu


Kırşehir'de, koronavirüs ile mücadele kapsamında karantina kurallarına
uymayan 17 kişi Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’na yerleştirildi…

“Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu” oluşturuldu

Kırşehir Valiliği’nce Covid-19 ile mücadelede filyasyon çalışmalarının daha etkin denetimini sağlamak amacıyla "Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu" oluşturuldu.
Kırşehir İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun 23’üncü maddesine göre Vali İbrahim Akın başkanlığında 24.09.2020 tarihinde Saat: 15.00’da toplanarak yeni kararları aldı.
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 31.07.2020 tarih ve 75 sayılı kararı ile evde izolasyona alınan koronavirüs tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu” oluşturuldu.
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 17.08.2020 tarih ve 79 sayılı kararı ile salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde Mahalle Denetim Ekibi oluşturulmuş, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 11.09.2020 tarih ve 86 sayılı kararı ile de izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin Kırşehir Valiliği’nce tahsis edilen yurtlarda tamamlatılmasına karar verildi.
Kırşehir Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Gelinen aşamada koronavirüs tanısı konulan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir.
“Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.
“Bilindiği üzere Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi ile “bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı” hükme bağlanmıştır.
“Salgınla mücadelede temel Kanun olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci maddesinde ise İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının halk sağlığını korumak amacıyla hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlayacağı hüküm altına alınmıştır.
Bu bağlamda 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca, Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlarda/bildirimlerde bulunanlar hakkında 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,
“Oybirliği ile karar verildi.”
Bu arada Kırşehir'de, koronavirüs ile mücadele kapsamında karantina kurallarına uymayan 17 kişi daha Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) yurduna yerleştirildi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında karantina kurallarına uymayarak dışarı çıktığı polis ve sağlık ekiplerince tespit edilen 17 kişi KYK bağlı yurda yerleştirildi. Yurtta kurallara uymayan kişiler ile birlikte aile fertlerinden herhangi birinde virüs vakası olan ve kalacak yeri olmayan kişilerde korunma talebi ile kalabiliyor. (HABER MERKEZİ)
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER