'DÖNER SERMAYE ARTIK DÖNMÜYOR!'

'DÖNER SERMAYE ARTIK DÖNMÜYOR!'


Kırşehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Yasin Yücesan:
“DÖNER SERMAYE ARTIK DÖNMÜYOR!”

Kırşehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Yasin Yücesan, sağlıkta özellikle döner sermayede yaşanan sıkıntıların had safhaya çıktığını, döner sermayenin artık dönmediğini açıkladı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan doktor ve sağlık çalışanlarının döner sermayedeki paylarının giderek düşmesi ile doktor ve sağlık çalışanlarının başka hastanelere gitmesi sonucu tedavi ve diğer hizmetlerde büyük sıkıntı yaşanıyor.
Döner sermayedeki payların düşmesi ile çoğu hastanenin döner sermayeleri ödeyemez duruma geldiğini, döner sermeye ile artık hastanede işlerin dönmediğini ifade eden Kırşehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Yasin Yücesan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Sağlıkta bugün itibariyle gelinen noktada sağlık çalışanlarının iş yükü sürekli artmasına rağmen sağlık tesislerinin çoğu DÖNER SERMAYE ödeyemez hale gelmiştir. Miadını dolduran mevcut DÖNER SERMAYE yönetmeliği bir an önce değişmelidir. Hakkaniyetten uzak bir döner sermaye sistemi Sağlıkta dönüşümün mimarları olan sağlık çalışanlarının iş barışını zedeler duruma gelmiştir. SAĞLIK SEN olarak sağlık çalışanları için ayrıcalık değil ADALET istiyoruz.
“Döner sermayedeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması, daha adil ve hakkaniyetli bir sistemin inşa edilmesi için mücadele ettiğimizin ve edeceğimizin bilinmesini isteriz. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları çalışma şartlarının zorluğuna rağmen mesleklerini icra ederken insani değeri yüksek bir fedakârlık örneği göstermektedir. Aynı fedakârlık sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi hususunda da gösterilmelidir. SAĞLIK SEN Genel Merkezimiz tarafından daha adil ve hakkaniyetli bir DÖNER SERMAYE MODELİ Sağlık Bakanlığımıza iletilmiş ve de takibi yapılmaktadır. Çok zor şartlarda ve fedakârca görev yapan SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN hak ettikleri DÖNER SERMAYE ücretlerini alabilmeleri için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılarak hayata geçirilmelidir.” (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER