65 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

65 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI


Kırşehir’in cadde ve sokaklarında yaşlı kalmadı

65 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERE
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

İçişleri Bakanlığı: 65 yaş üstü kişilere sokağa çıkma yasağı getirilmesinin ardından Kırşehir’deki yaşlılar sokağa çıkmayınca meydanlar, çarşı ve pazarlar adeta boşaldı.
İçişleri Bakanlığı’nın 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmalarının sınırlandırıldığını duyurmasının ardından denetimler yurt genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de arttırıldı. Kırşehir’de özellikle Cacabey Meydanı ile cami çevrelerinde bulunan park ve bahçelere giderek saatlerce oturan yaşlılar bu yasakla birlikte sokağa çıkmamaya başladılar.
Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin büyük kısmının yaşlılardan oluşması sonucu virüsten ön çok 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların etkilendiklerinin belirlenmesinin ardından alınan sokağa çıkma yasağı ile birlikte Kırşehir Belediyesi de sık sık Belediye hoparlöründen duyurular yaparak 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmamaları konusunda uyarılar yapması dikkat çekti.
Cumartesi akşamı alınan ve Pazar günü yürürlüğe giren 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmama kararına uyan Kırşehir’deki vatandaşlara çocukları ve yakınlarının da destek verdiği, onların evdeki ihtiyaçlarını giderdikleri gözlemlendi.
İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ikametlerinden dışarıya çıkmalarının yasaklandığını duyurdu. Bu kapsamda, 65 yaş üstü için Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak, 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecekler.
Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar bugün saat 24.00’dan ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklandı.
TEK YAŞAYAN YAŞLILAR İÇİN VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU OLUŞTURULDU
İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak.
Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacak.
YAŞLILARIN TEMEL İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK
İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacak. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecek. (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER