Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke:

 

“Sağlığınız için asla pes etmeyin, vazgeçmeyin, ertelemeyin”

Şehrimizde faaliyet gösteren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke diyetin sağlıklı ve iyi olması için motivasyonu arttırmanın önemine dikkat çekti. 

Sağlıklı olmak için diyete karar verenlerin önce hedef belirlemelerini öneren Cansu Teke, kısa vadede büyük hedefler yerine uzun vadede kaliteli ve kalıcı hedefler konulmasının daha önemli olduğuna dikkat çekti.

“Sağlığınız için asla pes etmeyin, vazgeçmeyin, ertelemeyin” diyen Cansu Teke, diyette motivasyonun kurallarını açıklarken, şu önerilerde bulundu:

“Moda diyetler kalıcı kilo kaybı sağlamamakla birlikte anlık kilo kayıpları ardından alınan kilolar ile diyete küsmeye, motivasyonun azalmasına hatta her defasında eksilerden oyuna tekrar girmeye sebep oluyor. Eğer hayatınızda yavaş yavaş ve küçük değişiklikler yaparak ilerlerseniz gördüğünüz olumlu sonuçlar sizin motivasyonunuzu arttırarak bağlılık sürenizi uzatacaktır.

“Öncelikle sizi zorlayan şeylerden vazgeçin sabah erken saatte kahvaltı yapmak size iyi gelmiyorsa yapmayın, uyandığınız zaman kaliteli protein içeriğine sahip, tam tahıllardan zengin bir ekmek ile kahvaltı yaparak güne başlayın. Kahvaltının; mutluluk ve sağlıkla yakından alakası var. Çikolata yediğiniz zaman mutlu oluyorsanız kendinize yasaklamayın miktarı kontrol edin ve denge sağlayın. Yasaklar çiğnenmek içindir.

“Evde güzel hamur işleri yapılıyor ve sen sürekli hayır, yemem, bana yasak diyorsan hatayı burada yapıyorsun demektir. Kek, börek ile büyümüş biri için bununu demek ve yasaklamasını istemek oldukça zordur.

“İnternette sürekli diyet, detoks gibi araştırmalar yapmayın veya sosyal çevrenizde diyet hakkında konuşmayın. Mutlu olmaya çalışın; iyi hormonlar iştahı keser, spora olan hevesi arttırır. Spor vücudu sıkılaştırır, daha dinç ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Bakan Koca: Ebe ve hemşire sayışımız istikrarlı bir politikayla artacak Bakan Koca: Ebe ve hemşire sayışımız istikrarlı bir politikayla artacak

“Vücudunuzu tanıyın; limon sağlıklıdır ama size iyi gelmeyebilir. Bazı meyveler sizi çok çabuk acıktırabilir. Size iyi gelen ve gelmeyen şeyleri not edin. Ona göre haritayı çizebilirsiniz.

“Haftada 1 gün serbest olun; canınızın istediği tatlı veya tuzlu besinlerden tüketin. Nefsiniz körelsin ki hafta boyunca rahat edin. Hepimiz biliyoruz baklava çok güzel ama her gün yemek sizi kronik hastalıklara daha kötüsü metaboliksendroma sürükleyebilir.

“Hedef belirleyin; kısa vadede büyük hedefler yerine uzun vadede kaliteli ve kalıcı hedefler koyun. Kısacası hayatınızı değiştirin. Sağlığınız için diyetisyen ile çalışın, kontrol altında olmak, günlük vitamin ve mineral ihtiyacına, hayat tarzına uygun bir beslenme programı ile her şey daha kolay olacak. Aslında sağlıklı bir yaşam; spor, beslenme, iyi psikoloji birbirine aynı bir zincir gibi bağlı. Motivasyonda bu zinciri sağlam tutan en önemli etken. Sağlığınız için pes etmeyin, vazgeçmeyin, ertelemeyin. Sağlıklı, ılımlı ve uyumlu olun.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)