Kültürümüzün ve tarihimizin aynası, değeri ölçülemeyen birçok kıymetli eserin korunup saklandığı ve sergilendiği Kırşehir Müzesi 28. Dönem TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti 27. Dönem Başbakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı programla kapılarını ziyaretçilere açtı. Kırşehir Müzesinin açılışına Vali H. Mete Buhara, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan ve Kırşehir protokolü katıldı. Kırşehir Valiliğinde yapılan karşılamanın ardından müze alanına geçildi.

28. Dönem TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti 27. Dönem Başbakanı Binali Yıldırım, Kırşehir Müzesi önünde düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bizleri tarihin derinliklerine götürecek eserleri barındıran Kırşehir Müzesinin hayırlı uğurlu olmasını” dileyerek, “Kırşehir deyince akla esnafımızın, zanaatkârımızın piri Ahi Evran-ı Veli gelir, Neşet Ertaş gelir, Hacı Taşan gibi ustalar gelir, yarenler gelir. Tarih, kültür, tarım, sanayi şehri Kırşehir deyince akla zengin kültürümüzün en büyük temsilcileri gelir. Bugün ayrıca 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olması nedeniyle bütün işçi kardeşlerimizin gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış sonrası Kırşehir Müzesinin tanıtımını Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda müze danışmanı Prof. Dr. Ahmet Cem Erkman yaptı.

Müzeye Kurutlu fosillerinin sergilenmesi, vitrinlerin düzenlenmesi ve salonların organizasyonu konusunda danışmanlık yapan Erkman, müze hakkında detaylı bilgileri Binali Yıldırım ve beraberindekilere anlattı.

Türk Telekom'un yeni nesil teknolojileri çevreye faydaya dönüşüyor Türk Telekom'un yeni nesil teknolojileri çevreye faydaya dönüşüyor

 Kırşehir Müzesinin açılışı ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Rektör Karakaya ise, gerek Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bünyesindeki Kurutlu Kazılarından çıkan fosilleri müzeye kazandırma konusunda gerekse müzenin tanzim ve teşhirinde üniversite olarak ellerinden geleni yaptıklarını dile getirerek müzenin tarih ve kültür şehri Kırşehir’e hayırlı olmasını diledi. (HABER MERKEZİ)