Bölgenin kalkınması ve gelişmesi adına önemli projeler gerçekleştiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, CNN Türk ekranlarına konuk oldu. 9 Kasım 2022 tarihinde CNN Türk kanalında Haber Bültenine katılan Rektör Karakaya, canlı yayında Cem Seymen’in sorularını yanıtlayarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin pilot projelerini anlattı.

REKTÖR KARAKAYA: “SAĞLIK ALANINDAKİ PROJELERİMİZLE KIRŞEHİR’İ SAĞLIK TURİZMİNDE DÜNYANIN BİR NUMARALI MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2016 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında seçilen 5 pilot üniversiteden biri olduğunu anlatan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin “Tarım ve Jeotermal” başlığı altında 6 projesi olduğunu söyledi.

Kırşehir’in en önemli enerji kaynaklarından biri olan Jeotermalin, tarım ve sağlık alanındaki projelerde uygulandığını belirten Rektör Karakaya, ilimize sağlık alanında kazandırılan en önemli projelerden biri olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Hastanesinin Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM) Projesi kapsamında hizmete girdiğini kaydetti.

ÖSYM 2023 yılı sınav takvimini açıkladı ÖSYM 2023 yılı sınav takvimini açıkladı

150 Yataklı FTR Hastanesinde yatan, ayakta ve seansla tedavi edilen çok sayıda hastaya hizmet edildiğini dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, Jeokarem Projesinin yanı sıra Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Projesi ile Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi (SAUTER) Projesini de hayata geçirdiklerini vurgulayarak “Sağlık alanındaki projelerimizle ilerleyen zamanlarda Kırşehir’i, sağlık turizminde dünyanın bir numaralı merkezi haline getirmek istiyoruz.” dedi.

REKTÖR KARAKAYA: “ELDE ETTİĞİMİZ AROMATİK BİTKİLERİN ECZANELERDE İLACA DÖNÜŞMESİNİ İSTİYORUZ”

GETAT Projesi ile hastalara alanında uzman hekim ve akademisyenler tarafından ozon, akupunktur, hacamat, sülük ve hidroterapi ile fitoterapi yöntemlerinin uygulandığını anlatan Rektör Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hastalarımıza uygulanacak tedavi yöntemleri konusunda öncelikle bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Fitoterapi yönteminde kullanılacak endemik bitkiler konusunda bölgemiz oldukça zengin türlere sahip. Bu türlerin yetiştirilmesi ve üretilmesi konusunda üniversitemizde çalışmalar yapılmaktadır. Fitoterapi konusunda üniversitemizin hedeflerinden biri de bu endemik türleri eczaneye götürecek şekilde ilaca dönüştürülmesi.”

REKTÖR KARAKAYA: “TERMAL SERALARDA KÜMELENME PROJEMİZDE BİRÇOK YATIRIMCI ŞİRKETİ BÖLGEMİZE ÇEKTİK”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya Termal Seralarda Kümelenme Projesine de değinerek, ilimizde seracılığın geliştirilmesi konusunda çalışmalarının sürdürüldüğünü ve yatırımcı şirketlere öncülük edildiğini sözlerine ekledi.

Bölgemizde 2017’den bu yana yatırımcı şirketlerin kurdukları seralarda üretim yaparak verim aldıklarını söyleyen Rektör Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin de bir AR-GE Serası olduğunu ve bilimsel çalışmaların bu sera aracılığıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.

REKTÖR KARAKAYA: “HANGİ BÖLGEDE HANGİ CEVİZ ÇEŞİDİNDEN VERİM ALINACAĞINI GELİŞTİRDİĞİMİZ OTOMASYON SİSTEMİ İLE ÖĞRENECEĞİZ”

Üniversitelerin bilimsel çalışmalarıyla ilinin ve bölgesinin kalkınmasına imkân sunacak projeler üretmesinin önemini anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, bölgenin kalkınmasını sağlayacak en önemli projelerden biri olan Ceviz Odaklı Kalkınma ve Gelişim Projesini anlattı.

Ceviz Odaklı Kalkınma ve Gelişim Projesi ile ceviz yetiştirilmesinde elverişli olan bölgenin daha da elverişli konuma getirilmesi konusunda Coğrafi Bilgi Sistemini kullanarak haritalama yöntemi ile dikim yapılacağını söyledi.

“Haritalama yöntemi ile 12 bölgede iklim haritası çıkararak ‘hangi bölgede hangi cevizden verim alınır’ bunu öğrendik.” diyen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemiz tarafından geliştirilen otomasyon sistemi ile Kırşehirli vatandaşların bölgelerinde hangi ceviz çeşidinden daha fazla verim alacaklarını kolaylıkla öğrenebileceklerini anlattı.

REKTÖR KARAKAYA: “KABA YEM ÜRETİM PROJESİ KAPSAMINDA 12 FARKLI BÖLGEDE, 7 BİN 500 DEKAR ALANDA 60 ÇİFTİMİZLE EKİM YAPTIK”

Konuşmasında son olarak tarım alanında gerçekleştirdikleri Kaba Yem Üretim Projesine de değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, bölgenin hayvancılık konusunda ne fazla gelişen bölgelerden biri olduğunu belirterek Kaba Yem Üretim Projesinin bu anlamda çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Çiftçilerin verim alacakları bitkiler üzerine ekim yapmalarının gerekli olduğunu dile getiren Rektör Karakaya, “12 farklı bölgede, 7 bin 500 dekar alanda 60 çiftimizle ekim yaptık” dedi. (HABER MERKEZİ)