Kızılcık Şerbeti 34. bölüm.. Kızılcık Şerbeti'nde neler yaşandı? Kızılcık Şerbeti 34. bölüm.. Kızılcık Şerbeti'nde neler yaşandı?

Sosyal medyada sıkça sorgulanan Refah Sınır Kapısı nerede? Refah Sınır Kapısı nedir? Refah Sınır Kapısı neden açıldı

İsrail Hamas savaşı sonrası gözlerin üzerinde olduğu Refah Sınır Kapısı nerede? Refah Sınır Kapısı nedir? Refah Sınır Kapısı neden açıldı?

Savaş sonrası gözlerin üzerinde olduğu Refah Sınır Kapısı nerede? Refah Sınır Kapısı nedir? Refah Sınır Kapısı neden açıldı? sizler için haberimizde derledik...

REFAH SINIR KAPISI NEREDE?

Refah Sınır Kapısı, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki tek sınır kapısıdır. Kapı, Refah şehrinden geçerek adını almıştır. Selahaddin Caddesi'nin güney ucunda bulunur ve Gazze Şeridi'nin ana güzergahlarından biridir. Beyt Hanun (Erez) Sınır Geçiş noktasıyla birlikte Gazze Şeridi'nin dışa bağlantısını sağlar.

Kapı, Ekim 2009'da İsrail bombardımanı sonucu hasar görmüş, ancak Refah şehrinin güneyinde yeniden inşa edilmiştir. Yeni kapı ayrıca Arapça'da "geri dönüş" anlamına gelen El-Avde olarak da bilinir.

Refah Sınır Kapısı, İsrail'in güvenlik talepleri, Gazze Şeridi'ndeki operasyonlar, Mısır'daki siyasi çalkantılar ve Hamas yönetimine yönelik tepkiler gibi farklı nedenlerle sürekli olarak kapatılabilir ve uzun süreler boyunca kapalı kalabilir. (HABER MERKEZİ)