“YÜKSEK ENFLASYON, ZAMLARI SIFIRLADI!”

 “YÜKSEK ENFLASYON, ZAMLARI SIFIRLADI!”

Milletvekili İlhan, eriyen memur maaşlarını gündeme getirdi:

 “YÜKSEK ENFLASYON, ZAMLARI SIFIRLADI!”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan enflasyon karşısında eriyen ve yoksulluk sınırına gerileyen memur maaşları ile ilgili iktidarı sert bir şekilde eleştirdi ve ülkenin gidişatına, çalışan ve emekli olan vatandaşların uğradığı haksızlıklara ilişkin bir dizi açıklamalarda bulundu.
Milletvekili Metin İlhan, Ak Parti hükümetlerinin 2002 yılından bu yana nerelerde sınıfta kaldığına, liyakattan uzak çalışmalar yürüterek iş bilmezliğini her seferinde ortaya koyduğuna değinerek eleştirilerde bulundu ve her alanda toplumun tüm kesimlerini gün be gün olumsuzluğa, kaosa sürükleyen uygulamalarına değinerek vatandaşın uğradığı haksızlığı gündeme getirdi.
İLHAN: “LİYAKATTAN UZAK VE YALNIZCA SEÇİM POLİTİKASI YAPAN BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ!”
Milletvekili İlhan, kamuda liyakattan uzaklaşan ve yalnızca seçim çerçevesinde bir politika izleyen iktidar ile karşı karşıya olunduğunu belirtti ve AK Parti’nin 19 yıllık iktidarları süresince, her seçim öncesi verdiği vaatlerin neredeyse hiçbirini yerine getiremediğine vurgu yaparak emeklinin, memurun, işçinin, çiftçinin ve esnafın perişan edildiğini, Türk halkının trajik bir şekilde başta ekonomi olmak üzere her alanda 90'lı yılların kaotik ortamına geriletildiğini ifade etti ve eleştirilerini şu şekilde sürdürdü: 
“TÜİK gibi siyallaşmış bir kurum üzerinden algı yaratarak yaptıkları toplum mühendisliği artık aziz milletimizce dikkate alınmamaktadır zira TÜİK, siyasal iktidarın baskısıyla akıl ve matematik dışı sepet oyunlarıyla enflasyon rakamları üzerinde manipülasyon yaparak kamuoyunu yanıltmaktadır.”
“ENFLASYON VE AÇLIK SINIRI RAKAMLARI ORTADAYKEN HALA VATANDAŞIN AKLIYLA ALAY EDİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”
Kontrol edilemeyecek boyutlara dayanan enflasyon ve açlık sınırı rakamları karşısında sanki öyle değilmişcesine bir ortam ve hava yaratılmak istendiğine ve hala vatandaşın aklıyla alay edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Milletvekili İlhan, “Gıda enflasyonundaki yıllık artış yüzde 29.7 iken ve açlık sınırının 3 bin 400 lirayı geçtiği bir ortamda, ekonomik kriz ve salgının ağır şartlarında asgari yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine "memurumuzu enflasyona ezdirmiyoruz demek" en basitinden Türk toplumunun hafızası ve aklıyla alay etmektir. TÜİK gibi bir kurum var olduğu sürece enflasyon baz alınarak yapılan maaş zamları yüzde “sıfır” zam demektir. Yıllardır enflasyonun da kur artışının da kredi faizlerinin yüksek seyrediyor olması emekçileri sürekli olarak ekonomik darboğaza götürmektedir. İşçiye ve memura açlığı reva görenler kendileri için huzur hakkı, kurul üyeliği vb adlar altında çifter çifter maaş alırken, 3 milyon kamu emekçisinin, 2 milyon kamu emekçisi emeklisinin, 3 ay daha yüzde 3 maaş zammı ile yetinmesini büyük bir pişkinlikle ve ikiyüzlü bir şekilde beklemekteler” dedi.
İLHAN: “YÜKSEK ENFLASYON, ZAMLARI SIFIRLADI!”
Son olarak CHP Milletvekili İlhan, iki yılın zirvesine çıkan enflasyonun, memur ve memur emeklilerine yapılan az miktardaki cüz’i zamları da reel anlamda sıfırladığının altını çizerek açıklamalarını şöyle noktaladı: 
“İlk dört ayda yüzde 5.45’i bulan enflasyon, yıl için verilen yüzde 6’lık zammı yakalamış durumda. Memurlarımız haklı bir şekilde hükümetten acilen yıllardır eriyen maaşlarının telafisi için ek zam ve bayram ikramiyesi istemektedirler. Bu sebeple Hükümetçe ivedi olarak toplu sözleşmenin kamu personelinin kayıplarını karşılayacak biçimde revize edilmesi için harekete geçilmesi gerekmektedir.” (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER