“Şu anda kutuplaşmanın anlamı yok!”

“Şu anda kutuplaşmanın anlamı yok!”

DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey:

“Şu anda kutuplaşmanın anlamı yok!”

DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, kar ve fırtına dolayısıyla hafta sonunda Kaman ile Akpınar ilçeleri arasında bulunan elektrik nakil hatlarının yıkılması sonucu bölgeye elektrik enerjisinin verilmemesini değerlendirerek, iktidarın sınıfta kaldığını öne sürdü.
Başkan Metin Atabey, Türkiye’nin hayatta kalmaya çalışanların ülkesi konumuna geldiğini belirterek, 130 milyar dolar yakılırken, doğalgaz depolarının da mı yakıldığını sordu.
Başkan Atabey, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:
“Ülke olarak her alanda yaşadığımız kötü yönetimin bir sonucunu yine birlikte yaşıyoruz. Plansız, habersiz ve aniden sanayi kuruluşlarının doğalgazı ve elektriği kesiliyor. Sebep İran tarafından yaşanan arıza olarak gösteriliyor.
Konuyla ilgili birkaç soru var. Birinci soru: Doğalgaz arzı neden dalgalanıyor? İran hattı görece güvensiz bir hat. İran doğalgaz yatakları çoğunlukla körfez bölgesinde. Bize gelen hat ise kuzeyde bulunuyor. Hattın kapasitesi ambargo sebebi ile sınırlı. İran kendi tarafında konut gereksinimi artınca bize gelen gazı Aralık-Ocak aylarında sınırlıyor. Gelişmiş ülkelerde arz kontratlar, depolama üniteleri ve alternatif alımlarla garanti altına alınır. Biz neden arzı dengeleyemiyoruz?
“İkinci Soru: Bu iş neden planlı biçimde yapılamıyor? Sanayi Bakanlığının, OSB’lerin elinde detaylı sektör bilgileri var. Buna rağmen öyle bir kesinti planını o kadar aniden açıklıyorlar ki sanayici çaresiz kalıyor. Tüm hafta sonu tüm sektörlerde yer alan sanayicilerimiz ile görüştük. Gıda ve hızlı tüketim sıkıntıda, enerji yoksa işlenmekte olan süt nasıl depolanacak. Kapatılmaması gereken endüstriyel fırınlar var. Bekleyen siparişler var.
Bu iş tam bir fiyasko. Görüştüğümüz sanayiciler haklı olarak şunları düşünüyor: 
Devam eden işler ne olacak. Zararımız çok büyük. Bu kadar kapsamlı kesinti ilk defa oldu. Zam şokunu atlatamadan şimdi de kesinti. Büyük kayıp var. Sanayici hammadde, enerji maliyetleri ve şimdi de kesintilerden darbe üstüne darbe yemekte. Arz güvenliği sağlanmalı, bizde gaz kesilirken Avrupalı rakiplerimizde kesilmiyor. Enerji düzensizliği olan ülkeye yabancı yatırımcı gelir mi?" Sanayicimiz haklı, soruların cevaplanmasını bekliyoruz.”
Ülkelerin gerçek itibarının bu tür olaylarla test edileceğini de belirten Başkan Metin Atabey, “Üretimde kullanacağı enerjiyi dengeleyemeyen ülkenin itibarı olur mu? Üretimi olmayan ülkenin itibarı olur mu? Vatandaşı ucuz ekmek kuyruğunda TMO Yağ kuyruklarında kar kış demeden bekleyen ülkenin itibarı olur mu?” diye sordu.
Türkiye’nin hayatta kalmaya çalışanların ülkesi olduğunu da belirten Başkan Atabey, “Şehrimiz esnaflarından birinin işletmesine geçen ay 300 TL, bu ay 740 TL elektrik faturası geldiğini paylaştı. Gelecek ay ne olacağı meçhul. İnsanlar geçinemiyor, aileler dağılıyor, ocaklar sönüyor. Ülkenin gündemi bu olmalı. Bu sözleri iktidar duyuyor mu? Koskoca ülke Survivor setine döndü. Hayatta kalmaya çalışanların ülkesi olduk” dedi.
Kaman ile Akpınar yolundaki elektrik direklerinin akıbetini de soran DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, şöyle devam etti:
“İktidar her konuda sınıfta kaldığı gibi köylere elektrik ulaştırmada ve yıkılan elektrik direklerinin onarılmasında da sınıfta kaldı. Kaman’daki çiftçilerin durumlarından haberleri var mı?  Şu an kutuplaşmanın bir anlamı yok. Üretimin olmadığı yerde siyasetin de bir önemi kalmıyor maalesef. Ülkemiz kötü yönetimi hak etmiyor. Her olumsuz koşula hazır olan planlı, tedbirli, istikrarlı bir ülke hepimizin hayali oldu. Memleketimiz ise istihdam istiyor, yeni iş alanları istiyor, şehrinin büyüyüp gelişmesini istiyor. Kırşehir’imizin ve halkımızın DEVA’sı hazır, projeleri hazır, sorunları biliyoruz ve çözümlerimiz hazır, şehrimizin geleceği ve refahı için DEVA hazır.” (HABER: BEYHAN BALLI)

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022, 16:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
adnan yıldırım
adnan yıldırım - 4 ay Önce

bu memileket senide haketmiyor bu işi senden daha iyice yapacak adam variken seni nerden bulup getirmişler. senmi deva olcan bize. senin çektirdiin cefaları napcaz..

SIRADAKİ HABER