Milletvekili İlhan’dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a soru önergesi…

Milletvekili İlhan’dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a soru önergesi…

Kırşehir Milletvekili Metin İlhan 2019 Yılı Kırşehir Belediyesi Sayıştay Raporları sonucunda ortaya çıkan usulsüzlükler ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorular yöneltti.
Milletvekili İlhan, Kırşehir Belediyesi'ne ait 2019 yılı Sayıştay raporunun yayınlandığını, Raporun 2019 yılına ait olmasına rağmen Ak Partili Belediye Başkanının yönetimlerde olduğu iki dönemde gerçekleştirilen faaliyet ve uygulamalar ile ilgili önceki yapılan Sayıştay denetimlerinde tespit edilemeyen hususların Belediye el değiştirip Cumhuriyet Halk Partili başkan tarafından yönetilmeye başlanınca çok ilginç bir şekilde Sayıştayca raporlaştırıldığını vurguladı.
ÖNCEKİ DÖNEMLERE AİT BİRÇOK USULSÜZLÜK TESPİT EDİLMİŞTİR
Milletvekili İlhan, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Raporda önceki dönemlere ait birçok usulsüzlük tespit edilmiştir ancak dikkat çeken önemli maddelerden biri de 2010 yılından önce satışı yapılan ticari plakalar ile ilgili olan bölüm olmuştur. Rapora göre 2010 yılından önce Kırşehir Belediyesi'nce herhangi bir bedel alınmadan ve ihale yapılmadan 258 adet ticari taksi, 212 adet S ve 121 adet dolmuş plakası verildiği tespit edilmiştir. Mevcut Belediye başkanı Selahattin Ekicioğlu kendileri döneminde de olmasa yapılan yanlışın düzeltileceğini kamuoyuna deklare etmiştir.”
İlhan Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’a yazılı olarak yanıtlaması için şu soruları yöneltti:
“1- Sayıştay raporlarına yansıyan bu usulsüzlük neden daha önce Sayıştay denetçileri tarafından tespit edilememiştir?
“2- Bu hususta yaşanan gecikme sebebiyle kamu zararı oluşmuştur. Bu zarara sebep olan zamanının ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri hakkında gerekli iş ve işlemler yapılmış mıdır, eğer yapılmadıysa gerekçeleri nelerdir?  
“3- Daha önce de benzeri durumlarla devlet bürokrasisi Kırşehir belediyesi el değiştirince geçmişte fark edemedikleri birçok şeyi ivedilikle tespit etmiş ve Belediye’nin kamu hizmetlerine taksirli de olsa engel olmuşlardır. Bu hususta Cumhurbaşkanlığınca bir denetim yapılıp demokrasi gazisi Kırşehir’e yapılan bu haksızlıkların önüne geçilecek midir?“ (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER