Milletvekili İlhan, Bakana Cacabey Kervansarayı'nın neden atıl bırakıldığını sordu

Milletvekili İlhan, Bakana Cacabey Kervansarayı'nın neden atıl bırakıldığını sordu


CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, tarihi Cacabey Kervansarayı’nın neden bakımsız ve atıl bir şekilde bırakıldığını, her hangi bir restorasyon çalışması yapılıp yapılmayacağını sordu.
İPEK YOLU ÜZERİNDE BULUNAN KERVANSARAY BAKIMSIZLIĞA TERK EDİLMİŞTİR.
Milletvekili Metin İlhan, Anadolu Selçuklu döneminde 1251 yılında Sultan 2. Gıyasettin Keyhüsrev tarafından Kırşehir emiri olan Nurettin Caca'ya yaptırılan ve tarihi İpek Yolu üzerinde Kesikköprü Kervansarayı olarak da bilinen tarihi Cacabey Kervansarayı’nın bakımsızlık nedeniyle yok olma tehdidiyle karşı karşıya kaldığını belirterek tarihi yapının giriş kapısının açık, elektrik panosunun dağınık, pencere ve kapı demirliklerinin sağa sola rastgele atılmış halde olduğunu, giriş kısmının sol tarafında bulunan ve mihrabında dönemin sanatını yansıtan işlemelerin bulunduğunu, mescit kısmının ise tahrip edilmiş durumda, taş üzerine yapılan işlemelerin büyük kısmının da kırık vaziyette bulunduğunu sözlerine ekledi.
İLHAN: “TARİHİ KERVANSARAY KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDADIR.”
CHP Milletvekili İlhan, 1989 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen tarihi kervansarayın o günden bu güne atıl bir şekilde kaderine terk edilmiş bir durumda bırakıldığı vurgusunu yaparak konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sırasıyla şu soruları yöneltti:
“Kültürel bir miras olan tarihi Cacabey Kervansarayı'nın bu kadar bakımsız bırakılmasının gerekçeleri nelerdir?
“Cacabey Kervansarayı'nı bu atıl durumundan kurtarmak için restorasyon çalışması yapılacak mıdır?
“Kültürel bir miras ve tarihi bir yapı olan kervansarayın kiralanacağı yönündeki duyumlar ne derece doğrudur? Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün böyle bir planlaması var mıdır?” (HABER MERKEZİ)
Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER