KIRŞEHİR BELEDİYESİ YERLİ ÜRETİCİLERE FİDE DAĞITTI

KIRŞEHİR BELEDİYESİ YERLİ ÜRETİCİLERE FİDE DAĞITTI

Fide dağıtımına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu…

KIRŞEHİR BELEDİYESİ YERLİ ÜRETİCİLERE FİDE DAĞITTI

Başkan Ekicioğlu: “Ülkemizin gıda sorununun çözümünde üretimin tabana yayılmasından yanayız ve önce üretim diyoruz”

Kırşehir Belediyesi “Ata Tohumu Geçmişimizin Zenginliğidir” diyerek başlatmış olduğu “40 Köy 40 Tohum” projesi kapsamında 6 Mayıs 2022 Cuma günü Cacabey Meydanı’nda yüzlerce vatandaşa ücretsiz fide dağıtımı gerçekleştirdi.

Cacabey Meydanı’ndaki ücretsiz fide dağıtımına Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu ile birlikte katılan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Kırşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ilimizin iklim ve toprak koşullarına uygun olan domates, biber ve patlıcan vb. sebzelerinin yerli tohumlarından üretilmiş olan fideleri Kırşehirli hemşehrilerimize dağıtımını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadık. ‘Geçtiğimiz yıl Ata Tohumu Geçmişimizin Zenginliğidir’ diyerek başlatmış olduğumuz “40 Köy 40 Tohum” projemize desteğini ve ilgisini esirgemeyen bütün hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum. Üreten bir Kırşehir’i hep birlikte inşa ediyoruz.” dedi.

Başkan Ekicioğlu, açıklamasında şunları ifade etti:

“İlk etapta 84 Bin adet domates biber patlıcan Fide dağıtımı bugün gerçekleştirdik. 9 Mayıs 2022 Pazartesi günü de 150 Bin adet fidemizin dağıtımına Kırşehir Park ve Bahçeler Müdürlüğünde devam edeceğiz. Kırşehir Belediyesi olarak üreticilerimize bu konuda destek sunmaya devam ediyoruz. Kırşehir Ziraat Odası ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile birlikte fide dağıtımı noktasında birlikte karar verdik. Biz, hem üniversitenin ürettiği hem de çiftçilerimizden aldığımız Atalık Tohumları çiftçilerimizle buluşturuyoruz. 150 bin nüfuslu ilimiz merkezinde 234 bin adet fideyi dağıtarak halkımızın büyük bir bölümüne katkı sunuyoruz. Belediye Meclis toplantısında da çiftçilerimize tohum, gübre ve mazot desteğiyle ilgili bir yönerge hazırlanmasını uygun bulduk. Onu da gelecek yıl uygulamaya alacağız. Ülkemizin gıda sorununun çözümünde üretimin tabana yayılmasından yanayız ve “önce üretim” diyoruz!

“Biz, göreve geldiğimizden beri yerli üreticilerin desteklenmesi noktasında çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye de devam ediyoruz. Sosyal ve Üreten Belediyecilik anlayışımız gereği vatandaşlarımızı yerli fidelerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Buradan bir kez daha tüm vatandaşlarımızı yerli fide kullanarak tarımsal üretim yapmaya ve tarımsal üretimimizin gelişimine katkı sunmaya davet ediyorum.”

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu da üreticinin yanında olan Kırşehir Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na teşekkür ederek çiftçiler adına böylesi bir uygulamadan duydukları memnuniyetini dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER