İYİ Parti'den bir dizi ziyaret

İYİ Parti'den bir dizi ziyaret


İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen ve yönetim kurulu üyeleri şehrimizde bazı yatırımcı daire müdürlükleri ile Özbağ Belediye Başkanlığı’nı ziyaret ederek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler alıp, kendilerinin gördükleri eksiklik ve aksaklıkları dile getirerek çözümünü istediler.
İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Kenan Kerimoğlu, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Osman İlhan ve Deniz Yağmur ile birlikte Kırşehir Orman İşletme Müdürlüğü’ne giden İl Başkanı Müfit Göçen, İl Müdürü Reşat Karaca’dan ilimiz genelinde yapılan ormancılık faaliyetleri ve çalışmaları bilgiler aldı.
Ziyaret sırasında konuşan Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca kapılarının herkese açık olduğunu belirttikten sonra Müdürlük olarak Kırşehir’in ağaçlandırılması ve ormanlık alanının çoğaltılması ve orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, “Meteoroloji Müdürlüğünden otuz-kırk yıllık hava şartları öğrenilip ona göre ağaç dikiyoruz. Tabi ağaçları dikerken bunları sulamanın, gelişip büyümelerinin yanına ağaçlara zarar veren domuzlarla da mücadele ediyoruz” dedi.
İstedikleri ödenek geldiği taktirde önümüzdeki dönemlerde Kırşehir’de 3 bin dönüm araziyi ağaçlandırmak istediklerini belirten Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca, 11 Kasım’ın fidan dikme günü olarak ilan edildiğini; bu tarihte resmi, özel fark etmez tüm kurumları ve vatandaşlarımızı ağaç dikmeye davet etti.
İl Müdürü Reşat Karaca da Kırşehir’de 56 bin dönüm orman arazi oluşturduklarını, her fırsatta daha çok alana fidan dikerek ormanlaştırmaya gayret ettiklerini belirterek şunları söyledi:
“İlimiz ve ülkemiz erozyonla mücadelesini ve dünyamızın maruz kaldığı iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle ülkemizde olduğu kadar dünyamızın da bir çok yerinde meydana gelen taşkın, sel ve birçok felaket gerek can kaybına, gerekse maddi kayıplara neden olmaktadır. Tüm bu olumsuzluklarla mücadele etmenin ve meydana gelen can ve mal kayıplarının önlenmesi en başta gelen mücadele yöntemi bir karbon yutağı olan ormanlar oluşturmaktadır. Her ne kadar son yıllarda ülkemiz bu konuda çok büyük çalışma ve gayret gösterse de bunu çok daha hızlandırıp çoğaltmamız gelecek nesillere bırakacağımız en büyük ve en önemli mirastır.
“Ülkemizin değişik birçok ilinde yaptığımız incelemeler neticesinde mevzuata uygun yerlerden ağaçlandırmaya uygun alanlar başarılı bir şekilde ağaçlandırılmıştır. Ancak orman fakiri olan İç Anadolu, doğu Anadolu ve bir çok ilimizde ağaçlandırılacak alan sıkıntısı yaşanmaktadır. Bunun en önemli nedenli hiçbir kritere ve bilimselliğe dayanmayan ve mera ile hiçbir alakası olmayan şiddetli erozyona maruz sahalar gelmektedir. Merak olarak tespit edilen bu sahaların bir an önce tespit edilerek daha önemli bir alan olarak ağaçlandırılması gerekmektedir.
“Yaptığımız incelemeler neticesinde hemen hemen illerimizin tamamında çok bozuk mera alanı bolca bulunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde bulunan çölleşme ile Mücadele Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü ağaçlandırma Dairesi Başkanlığı’nca her ilde oluşturulacak bir uzman komisyonca bu bozuk mera alanların ağaçlandırmaya uygun olan alanlar belirlenecek ilgili kurumlara tahsisleri sağlanarak ülkemizin ecdadımızın canları ve kanlarıyla bize emanet ettiği bu toprakları korumuş olur, hem de ülkemizin orman varlığını arttırmış oluruz. Bu konu ile ilgili gerek mevzuat ve gerekse yapılacak çalışmalarla ilgili olarak gereken desteği vermeye hazırız.”
Ziyaret esnasında Ormanın büyük önemi olduğunu ağacın bir çocuk gibi itinayla yetiştiğini Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi “Ormansız Yurdun Vatan Olamayacağını“ ve Peygamber Efendimiz’in “Kıyametin Kopacağını Bilseniz de Ağaç Dikiniz“ sözlerini hatırlatarak tarıma elverişli olmayan ama ağaçlandırmaya uygun olan tüm alanların ağaçlandırılmasının önemli olduğunu, Kırşehir olarak bu konuda çok gayret göstermeleri gerektiğini, ağaçlandırılmış yeşil bir Kırşehir’de yaşamanın sağlık açısından önemli olduğunu vurgulayan İyi Parti İl Başkanı Müfit Göçen 11 Kasım’daki fidan dikme gününe parti olarak katılacaklarını belirterek kendilerini kabul ederek görüş alışverişinde bulunmalarını sağladıkları için Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca’ya teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi. (HABER:BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER