“Hükümetimiz Kırşehir’de salgından etkilenen esnafımıza 7,2 milyon lira destek verdi

“Hükümetimiz Kırşehir’de salgından etkilenen esnafımıza 7,2 milyon lira destek verdi

AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal: 
“Hükümetimiz Kırşehir’de salgından etkilenen esnafımıza 7,2 milyon lira destek verdi

AK Parti Kırşehir İl Başkan Seher Ünsal, Gelir Kaybı ve Kira Desteği ile ilgili bir açıklama yaparak, hükümetin Kırşehir’deki esnafa toplam 7 milyon 205 bir lira destek verdiğini söyledi.
Açıklanan ekonomik paketlerle salgının tüm dünyada meydana getirdiği olumsuz etkilerini ülkemizde de en aza indirmek için AK Parti hükümetinin büyük çaba gösterdiğine dikkat çeken İl Başkanı Seher Ünsal, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:
“Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile mücadele konusunda ülkemizin tüm kurum ve imkânlarıyla seferberlik halinde çalışan, önlemler ve tedbirler alan, ekonomik uygulamaları ve paketleri hayata geçiren hükümetimiz ilk günden itibaren tüm vatandaşlarımız ile birlikte emekçilerimizin, esnafımızın, tüccarımızın, iş insanlarımızın, çiftçilerimizin yanında oldu. Açıklanan ekonomik paketlerle salgının tüm dünyada meydana getirdiği olumsuz etkilerini ülkemizde en aza indirmek için büyük çaba gösterildi. Bu kapsamda hayata geçirilen uygulama ve paketlere ek olarak 22 Aralık 2020 tarihli, 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı ile Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen; işleri, işletmeleri zarar gören esnaf sanatkâr ile gerçek kişi tacirlerin desteklenmesine yönelik yeni bir süre başlatıldı. Karar 81 ilimizde uygulamaya kondu. 
“Karar gereğince 81 ilimizde olduğu gibi Kırşehir’imizde de salgından etkilenen esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere üç ay süreyle aylık 1000 TL olmak üzere toplamda 3 bin TL doğrudan gelir kaybı desteği ve 3 ay süre ile 750 TL olmak üzere toplam 2250 TL kira desteği uygulaması başlamıştır.  Bu çerçevede 24 Şubat 2021 tarihi itibariyle, ilk ay ödemesi yapılan gelir kaybı desteğine başvuran 4 bin 666 esnafımızdan 3 bin 511’i dosya incelenerek 6 milyon 982 bin lira ödeme yapılmıştır, ilk ay ödemesi yapılan kira desteğine başvuran 2 bin 81 esnafımızdan 265’i onaylanarak 223 bin 222 lira ödeme yapılmıştır.  KIRŞEHİR ilimize toplamda 7 milyon 205 bin TL hükümetimiz tarafından esnafımıza destek verilmiştir.
“Söz konusu iki ayrı desteğe bugüne kadar başvuru yapmayan 794 esnaf, sanatkâr ve gerçek kişi tacirlerimiz için tek tek aranarak başvuru yapması sağlanmaktadır. Kira başvurusu reddedilen esnaflarımızın mağduriyetini önlemek için yeniden başvuru yapma imkânı sağlanmıştır. Mağduriyet yaşayan esnaflarımızın 2020 yılı içerisinde bir tane kira ödeme dekontu ibraz etmeleri yeterli olacaktır.
“Esnafımıza dönük 3. Destek paketi ise ciro kaybının telafisine dönük yapılacaktır. Bilindiği üzere 2020 yılı içerisinde pandemiden kaynaklanan ciro kayıpları yaşanmıştır. 2020 yılı içerisinde 2000 TL den fazla ciro kaybı yaşayan yeme, içme, iş yerlerine dönük ciro kaybının %3’e kadar ödeme yapılacaktır. Bu destekten faydalanacak olan esnaflarımız 31 Mart 2021 tarihine kadar e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. e-devlet erişimi imkanı bulunmayan esnaflarımız Ticaret İl Müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir. 
“Esnafımıza vermiş oldukları destekler için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Kapsamlı çalışmalarından dolayı Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a teşekkür ediyorum.
İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğine milletimizin, Kırşehirli hemşerilerimizin ekonomimizin can damarı esnaf ve sanatkârlarımızın, işletmelerimizin, üreticimizin, çiftçilerimizin, emekçilerimizin ve kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk, engelli tüm vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER