'BURASI SİYASET YERİ DEĞİL'

'BURASI SİYASET YERİ DEĞİL'


AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli’nin eleştirilerine CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’dan yanıt:

''BURASI SİYASET YERİ DEĞİL”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren sözlerine tepki gösterdi.
Ahilik Haftası’nın 14.09.2020 tarihinde Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde açılış programında AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli’nin günün anlam ve önemi ile alakası olmayan bir konuyu dile getirmesine üzüldüklerini ifade eden CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, şunları ifade etti:
“Bu yıl 33.’sü düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları programı çerçevesinde 14.09.2020 tarihinde Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen açılış programında Kırşehir AK Parti Milletvekili Sayın Mustafa Kendirli, günün anlam ve önemi ile alakası olmayan bir konuyu Ahilik gibi önemli ve hassas bir programda talihsiz bir şekilde siyasete alet etmiştir. Öncelikle şunu söylemek isterim ki Sayın Vekilin Genel Başkanımızı ve şahsımı hedef alan ve siyasi nezakete yakışmayan ifadeleri uygunsuz, mesnetsiz ve çirkin ifadelerdir. Özellikle kılavuz benzetmesi çok yakışıksız olmuştur. Sayın Vekilin siyaset yapmak elbette temel hakkı ve görevidir. Ben kedisinden siyasi konuları TBMM kürsüsünden, hâlini hatırını sormadığı esnafımızın, zararına ürününü satmak zorunda kalan çiftçimizin yanında, neredeyse hiç gezmediği şehrimiz caddelerinde ve tabii ki basının önünde yapmasını beklerdim. Şehrimizde esnaftan tutun da işçiye, memurdan tutun da çiftçiye herkesin onlarca sorunu varken ve iktidar milletvekili olarak bunlardan bihaber günlerini geçirirken bugün Ahilik gibi saygın ve önemli bir konuyu hele de hiç yeri değilken siyasetin içine katmak salonda bulunan vatandaşlarımızı da üzmüştür. Bunu da özellikle belirtmek isterim. Son olarak Sayın Kendirli’nin ithamlarına cevap vermek ve kamuoyunu bu konuda aydınlatmak yerinde olacaktır.”
AHİLİK VE FÜTÜVVET ANLAYIŞININ KURUMSAL ALT YAPIYI OLUŞTURMADA BİR MİHENK TAŞI OLDUĞU HERKESÇE BİLİNİR!
Milletvekili İlhan, Ahilik haftası kutlamalarının başladığı Kırşehir’de böylesi derinlikli bir kültürün siyasetin içine dahil edilerek değerini hafifletecek ve saygınlığını yitirtmeye çalışacak yorum ve değerlendirmeleri çok talihsiz bulduğunu da belirterek değerlendirmelerini şu şekilde sürdürdü:
“Bilindiği üzere geçen yıl 27-30 Kasım 2019 tarihlerinde Konya’da “Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” programı Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşti. 4 gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi. Buraya kadar herhangi bir sorun yoktu. Zaten Ahilik temeli fütüvvete dayanan ve yerelden evrenselliği hedefleyen bir anlayıştır. Dolayısıyla Konya’da veya başka şehirlerde hatta yurtdışında zirveler, programlar, etkinlikler yapılması Kırşehirlileri ziyadesiyle memnun etmektedir. Ancak Konya’da yapılan zirvede Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’den; ne bir siyasi, ne bir STK temsilcisi, açılan standlarda ne bir Kırşehirli esnaf, ne de Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden bir akademisyen vardı. Üstüne üstlük Konya Büyükşehir Belediye Başkanı da gerek programda gerekse de program sonrası gelen tepkilere inat talihsiz bir şekilde “Ahiliğin merkezi Konya’dır” cümlesini yineleyerek kurmuştu. Bunun üzerine de Ahilik konusunda çok hassas olan hemşerilerimiz yüksek sesle ve haklı olarak tepkilerini dile getirmeye başlamışlardı... Uluslararası Ahilik fuarının Kırşehir’de yapılmasını istemek her Kırşehirlinin en doğal hakkıdır, bunda art niyet ve sorun aramak anlamsızdır. Bu konuda tartışmayı bu yıla taşıyanlara, ısrarla Ahilik Haftası Kutlama Yönetmeliği’ni işaret edenlere, Ahiliğin hiç kimsenin bilmediği, tanımadığı Kırşehir’de hapsolmuş bir gelenek olarak kalmasını mı istiyorlar diyenlere ve Kırşehirlilerin neden bu kadar tepki verdiklerini anlamayanlara şunu söylemek isterim: Öncelikle az da olsa tarih bilen herkes Osmanlının devletleşmesinde Ahilik ve fütüvvet anlayışının kurumsal alt yapıyı oluşturmada mihenk taşı olduğunu bilir. Ayrıca Uluslararası Mevlevilik Fuarı Kırşehir’de yapılsa Belediye Başkanımız ve Valimiz Kırşehir Mevleviliğin merkezidir, tohumları burada atılmıştır deseler ve Konya’dan hiç kimseyi çağırmasalar, Konyalılar ne güzel olmuş mu derler!”
İLHAN: “DEMOKRASİ GAZİSİ KIRŞEHİR HALKI SANDIK DA DAHİL TÜM PLATFORMLARDA GEREKEN CEVABI VERMEKTEDİR”
Son olarak İLHAN, gerçekleri kapalı kapılar arkasında dillendirip çeşitli çekinceleri ile kamuoyuna farklı açıklama yapanları da Kırşehirli hemşerilerinin takdirine bıraktığını ifade ederek hali hazırda demokrasi gazisi Kırşehirlilerin gereken cevabı sandık da dâhil her platformda vereceğini ekledi. Diğer taraftan da açıklamalarını şu sözlerle noktaladı:
“Metin İlhan’ın taşıdığı milletvekili sorumluluğunun gereği olarak doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğimi de herkesin bilmesini isterim.” (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER