On bir ayın sultanı Ramazan ayının habercisi olan, borçtan kurtulma, temizlenme, arınma manalarına gelen Berat Kandili Pazartesi günü eda edilecek

Duaların geri çevrilmeyeceğine inanıldığı Berat kandili iman ve ibadet hayatımız bakımından manevi duygularımız için büyük bir fırsat olarak görülür. Berat Kandili, yılın üçüncü kandili olacak.

Müslümanların kutsal günlerinden, af ve bağışlama gecesi olarak da bilinen Berat Kandili bu gece dualarla kutlanacak. Berat iyilik, temizlik, güzellik gibi niteliklerle bezenme ve üstün olma anlamına geliyor.

Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen, ayrıca Mübarek Ramazan ayının da müjdecisi olan Berat Kandili'niPazartesi gecesi dualarla idrak edeceğiz.

Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin çok sevabı ve feyzi vardır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (şaban ayının on dördüncü günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur.” (IbnMâce)

Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildigi gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygamber efendimize ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

Tövbe kapılarının ardına kadar açılacağı, bir yılın muhasebesinin yapılacağı Berat Kandili nedeniyle Kırşehir'de de camilerde çeşitli programlar düzenlenecek. (HABER: CEMRE BAYRAM)