HAVALARIN ısınmasının ardından Kırşehir’de çocuklar park ve bahçelere akın ediyor.

Bu doğrultuda Kırşehir’in en büyük parklarından olan Kent Park’ta sık sık patencilere rast geliniyor.

7 yaşından 18 yaşına kadar tüm gençler, artık patenlerini alıp Kent Park’a gidip şov gösterileri yapıyor.

Kent Park’ta gençler için yer ayrılan paten pisti, kaykay ve paten gönüllüsü gençlerin renkli görüntülerine sahne oluyor.

Kırşehir’de bahar havasının yaşandığı bugünlerde bir araya gelen gençler yoğun kalabalık arasında birbirinden güzel hareketlerini sergiliyorlar.

Vatandaşların genelde kendilerine meraklı gözlerle baktığını dile getiren gençler akşamdan sonra stres atabileceğimiz uygun spor alanları bizlere tahsis edilirse daha güvenli ortamda kaykay ve patenci gençler hünerlerini sergileme fırsatı bulabileceklerini ifade ettiler. Sayılarının her geçen gün katlanarak arttığını belirten gençler Kent Park’a gelen Kırşehirli vatandaşlara birbirinden güzel şovlarını sergileyip seyir zevki olan hareketlerini icra etmekten mutlu olduklarını belirttiler.

Son günlerde İkizarası Kent Parkı’nda patenle dolaşan çocuklar, ortalığı kasıp kavuruyor. Çeşitli kayma figürlerini sergileyen gençler, vatandaşlar tarafından da büyük ilgi görüyor. Ayrıca patenle kaymanın hiç kolay bir olmadığını söyleyen gençler “İlk defa paten kayan bir kişi bu tarz çeşitli hareketler yapamaz. Öncelikle ayakta durulması gerekiyor” diyerek kayma tekniği hakkında kısa bilgiler verdiler.

Küçük dubaların aralarından geçen gençler, görenleri hayretler içerisinde bıraktı ve yetişkinleri bile özenerek izletti. Ayrıca, patencilere “Bayır yukarı nasıl çıkıyorsunuz?” diye sorulduğunda şu yanıtı verdiler:

“He hangi bir otomobilin arkasına tutunup hiç kendimizi yormadan istediğimiz yere neresi olursa olsun çıkabiliyoruz. Yeter ki o alandan araç geçsin. Düz yolda kullanmak her şeye rağmen daha güzel.”

PATEN KAYMAYI HERKES BECEREMEZ

Patencileri şaşkınlıklar içerisinde izleyen vatandaşlardan biri olan patenciler ise düşüncelerini şöyle aktardı:

Futbol turnuvası renkli görüntülere sahne oldu Futbol turnuvası renkli görüntülere sahne oldu

“Gerçekten zor bir şey olmalı. Hiç denemedik ama kolay kolay herkesin yapabileceği bir iş değil. Özellikle bu deneyimi gençlerin yapması daha iyi. Biz düşersek bir daha kalkamayız. Çeşitli hareketlerle beraber paten kaymayı seyretmek en güzeli. Bunu başaran gençleri tebrik ediyorum.”

PATEN KAYARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

*Tekerlekli paten kayanların mutlaka, kask, dizlik, bileklik ve dirseklik kullanmaları gerekir.

*Paten üzerinde durmaya hatta düşerken bedeni korumaya alışmadan kesinlikle yola çıkılmamalıdır.

*Yürüyüş ya da koşuda olduğu gibi yolun sağ tarafından gitmeye dikkat edilmelidir.

*Paten yaparken, paten için uygun alanları seçmeye dikkat edilmeli, ana yollar, caddeler gibi tehlikeli yerlerde paten kaymamaya özen gösterilmelidir.

*Paten yaparken yayalar, bisikletliler ya da diğer patencilerin sol tarafından geçilmeli, tehlikeli ve aşırı hareketler yapılmamalıdır.

*Paten yaparken MP3 ya da benzeri araçlarla müzik dinlenmemelidir.

*Paten yaparken trafik kurallarına ve uyarılarına mutlaka uyulmalıdır.

*Patenin gelişmesindeki faktörlerden biri de; vücuda daha az zarar vermesi fakat yüksek fiziksel kondisyon sağlamasıdır. Paten yapan bir kişi, koşu yapan bir kişiden daha fazla kas grubu çalıştırır.

*Ayrıca paten eklemler için daha az zararlıdır.

PATEN KAYMANIN FAYDALARI

Faydaları konusunda dünyada yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda insan vücuduna daha az

zarar vererek yüksek kondisyon ve dayanıklılık sağlamasıdır. Normal yürüyüş yapan bir insanlar paten yapan insan arasında yaklaşık 4 kat daha fazla enerji harcanması sağlanıp fakat aynı mesafeyi kat etmesi olarak açıklanmıştır.

*Birlikte yapılan egzersizlere bakıldığında tamamen denge ve fizik kondisyona dayalı bir spor olduğundan harcadığınız enerji sizlerin vücudunuz şekillenmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

*Tekerlekli paten yapılan alan ve sahalar genellikle açık alan zemini paten yapmaya elverişli alanlar ve sahil bölgesindeki yürüyüş alanları olduğundan dolayı açık havada hem yüksek bir gayret harcayarak ve hem de vücudunuz oksijen alarak yağlarınızdan kolaylıkla kurtulabilir ve bunu yaparken de paten kaymanın keyfini yaşayabilirsiniz.

*Açık alanda yaptığınız bu sporun en büyük özelliği stres in baş düşmanı olmasıdır. Özellikle stresten uzaklaşmak eğlenmek ve güzel vakit geçirmek isteyen insanların tercih ettiği spor olma yolunda ülkemizde büyük bir aşama kaydetmeye başlamıştır. Tekerlekli paten yaparken düşmemek için

verdiğiniz mücadele ve denge savaşı hem sizin bütün vücudunuzun inanılmaz bir efor harcamasına sebep olmaktadır.

*Özellikle son yıllarda bayanlar tarafından büyük rağbet gören bu spor basen ve selülitleri de ortadan kaldırdığı gibi vücudunu sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. (HABER: SALİH HANÇER)

Editör: İlknur öncü