Özel Musa Gül Hastanesi Diyetisyeni Deniz Güzey, Kırşehir Sınav Koleji öğrencilerine ve öğretmenlerine sağlıklı beslenme konusunda eğitim semineri düzenledi.

Sınav Koleji öğrencileri ve Sınav Koleji öğrencileri, öğretmenleri ve idari personelinin de katılım sağladığı programa geleceğimiz olan nesillerin hem doğru beslenme alışkanlıkları kazanabilmesi için hem de derslerdeki başarı oranlarını artırabilmek için doğru ve sağlıklı beslenme konusunda sunum yapan Diyetisyen Deniz Güzey, Sağlık beslenme ve doğru yaşam şekli hakkında  seminer düzenledi.

Demirli Köyü'nde yangın alarmı! Demirli Köyü'nde yangın alarmı!

Diyetisyen Güzey; Okul çağı; “Çocukların beslenme alışkanlıklarının geliştiği, fiziksel, bilişsel ve sosyal olarak büyüme ve gelişmenin hızlandığı bir dönemdir. Bu yaşlarda edinilen beslenme alışkanlıkları ileri yaşlarda görülebilecek sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli rol oynar. Kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kanser gibi hastalıkların başlangıcının çocukluk dönemindeki yanlış beslenme alışkanlıklarıyla ilişkilidir. Çocuklar besin seçimlerinde arkadaşları, öğretmenleri, ailesi ve artık günümüzde sosyal medyadan bile etkilenebilirler. Çocuğun yanlış veya doğru beslenmesi ailenin ve öğretmenlerinin eğitimini gerektiren bir konudur. Çocuğun düzensiz besin alımı, neye ihtiyacını olduğunu bilmemesi, besinleri saklamasındaki hatalar sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmeyi belirleyen temel ilkeler, protein, karbonhidrat ve yağ gereksinimidir. Enerji ihtiyacı; yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite gibi değişkenlere bağlıdır. Enerji alımı ile enerji harcaması eşit olmalıdır. Eğer enerji alımı harcamadan fazla ise kilo alımı kaçınılmaz olacaktır. Çocuğun kilo almaya eğilimi varsa fiziksel aktivite arttırılmalı, televizyon ve bilgisayar kullanım süreleri kısıtlanmalıdır” açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Editör: İlknur öncü