Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Güneş ve Prof. Dr. Musa Özata, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin İlter ile Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Şirin Kırşehir Merkez Özbağ beldesinde bulunan Özbağ Çiftlik Hayvancılık İşletmesini 7 Mart 2024 günü ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında işletmede bulunan Orta Anadolu Merinosu koyunlardan kumaş üretiminde kullanılabilecek nitelikte iplik üretebilmek için yapağı kalitesini artırmaya yönelik projeler yapılarak atıl durumda bulunan ‘’Yapağı'ya’’ değer katılması noktasında projeler yapılmasına karar verildi.

“JERSEY IRKI’’ İNEKLER HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ

Bu tür projelerin Kırşehir’de yer alan tüm koyunculuk işletmelerine yaygınlaştırılması gerektiğine inandığını kaydeden Rektör Karahocagil, bu sayede Kırşehir’de yaygın olan hayvancılığın daha da gelişeceğini belirtti.

Daha sonra Doç. Dr. Emre Şirin tarafından işletme de bulunan ve sütte en yüksek yağ oranına sahip ‘’Jersey ırkı’’ inekler hakkında bilgiler verildi.

BAŞKAN SEHER ÜNSAL’DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI BAŞKAN SEHER ÜNSAL’DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Tüketiciler tarafından çok fazla talep gören ve tereyağı üretiminde önemli yere sahip bu ırkın ilimizde yaygınlaştırılması ve yetiştiricilerin gelirlerine katkıda bulunulması noktasında yapılması gerekenler hakkında da görüş alış verişinde bulunuldu. (HABER MERKEZİ)