Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullarda devamsızlık ve sınıf tekrarının yeniden getireleceğini açıklamıştı.

O açıklamaların ardından Kırşehir’de yüzlerce öğrenci geçtğimiz günlerde okullarda tatil süresinin değişeceğine dair paylaşımların ardından meraklanmaya başladı.

Kırşehir’de öğrenciler ve veliler okullardaki tatil süresinin 3 güne çıkarılıp çıkarılmayacağını sorguladı.

Okullar üç gün tatil mi, sorusunun yanıtına odaklanan milyonlarca aile ve öğrenci son dakika gelişmelerine odaklanmış durumda. 2023-2024 eğitim öğretim yılı İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için 11 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Yurt dışında uygulanmaya başlayan yeni eğitim sisteminin Türkiye'de geçerli olup olmayacağı ise çok tartışıldı. Kırşehir’de merakla beklenen okullarda 4 gün eğitim modeli olup olmayacağıyla ilgili beklenen açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre okullarda hafta içi eğitim süresi 5 gün ile sınırlıdır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenciler Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri okula gitmektedir. Yeni dönemde bu sistem uygulanmaya devam edecek. Okullarda tatilin cuma gününden itibaren başlamasına yönelik resmi bir adım ve girişim bulunmuyor. Sosyal medya ve bazı basın organlarında ki iddialar gerçeği yansıtmıyor.

OKULLAR AÇILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim öğretim yılı çalışma takvimini duyurdu. Buna göre okullarda yeni dönem 11 Eylül itibarıyla başlayacak. Öğrencilerin dönem içinde yapacağı ara tatil ve yarıyıl tatil takvimi de belli oldu. Ara tatiller 1'er hafta, yarıyıl tatili ise 15 gün sürecek. İşte, Milli Eğitim Bakanlığının yeni eğitim takvimi detayları;

Milletvekili Erkan’ın talebiyle bir okulumuz daha proje okul oldu Milletvekili Erkan’ın talebiyle bir okulumuz daha proje okul oldu

Okulların açılması 11 Eylül 2023

Birinci dönem ara tatili: 13-17 Kasım 2023

Sömestr  tatili: 22 Ocak – 2 Şubat 2024

İkinci dönem  başlangıcı: 5 Şubat 2024

İkinci dönem  ara tatili: 8-12 Nisan 2024

Okulların kapanışı: 14 Haziran 2024

BAKAN TEKİN'DEN DEVAMSIZLIK VE SINIF TEKRARI AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin eğitim gündemine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Okul terkleriyle ilgili sorunlar olduğunu dile getiren Tekin " onlarla ilgili değişiklikler eğitim öğretim yılı başlamadan önce ilgili mevzuat değişiklikleriyle kamuoyuyla paylaşılmış olacak. Aynı şekilde özellikle ortaöğretim kurumlarındaki öğretmen arkadaşlarımızın çok dile getirdikleri hususlar oldu. Bunlardan bir tanesi, özellikle liselerde sınıf tekrarının olmamasının kaynaklanan sorunlardan söz edildi. Bu zaten bizim de gündemimizdeydi, dolayısıyla bununla ilgili bir tedbir alacağız, yeni dönemde sınıf tekrarının mümkün olduğu bir süreç söz konusu olacak." ifadelerini kullandı.

Devamsızlıkla ilgili olarak ise " Aynı şekilde devamsızlıkla ilgili ben buradan bir kez daha söyleyeyim, bu konuda önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda çocuklarımız af ya da benzeri beklenti içerisinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz. Şimdiden arkadaşlarımızı uyarmış olalım, sonra bir problemle karşılaşmamak adına" dedi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Ayhan Ceylan