Öğretmenlere verilen değerin ifadesi olarak kutlanan '24 Kasım Öğretmenler Günü' münasebetiyle ilimizde program düzenlendi.
Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde devam eden programa Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Milli Eğitim Müdür Metin Alpaslan, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Programda bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün geleceğimizin teminatı olan nesilleri yetiştiren öğretmenlerimize minnet duygularımızın ifadesi olarak kutlandığını söyledi.
Öğretmenlik mesleğinin kaynağını sevgiden alan, insanı ilim, irfan ve ahlaki değerlerle yoğurarak olgunluğa eriştiren, dünyanın en saygın mesleklerinden birisi olduğunu ifade eden Vali İbrahim Akın, “Yüce dinimizin ilk emrinin “Oku” olması sebebiyle medeniyetimizde öğrenmenin, dolayısıyla da öğretmenlerimizin ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Milletimizin güçlü ve müreffeh bir geleceğe ulaşmasında en büyük görev öğretmenlerimize düşmektedir. Her biri ilim ve irfan pınarı olan öğretmenlerimizin güzel hasletlerle donattığı her çocuk mutlu bir toplum, aydınlık bir gelecek ve güçlü bir Türkiye demektir.” dedi.
Çocuklarımızın içindeki saklı cevherleri keşfederek onları ilgi ve yetenekleri doğrultusunda vatanına ve milletine faydalı bireyler olarak yetiştiren öğretmenlerimizin toplumumuz için bir ışık kaynağı olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Hürmetin en güzeline layık olan öğretmenlerimiz, çocuklarımıza gerekli bilgileri aktarırken aynı zamanda onları insanî, ahlâkî ve evrensel değerlerle donatmaktadır. Hepimiz bugün sahip olduğumuz erdemleri, ifa ettiğimiz mesleğimizi öğretmenlerimize borçlu olduğumuzun bilincindeyiz. Dünyada öğretmenlikten başka kendisini doğrudan insan yetiştirmeye adayan bir meslek daha yoktur. Bu sebeple öğretmenlerimiz, milli varlığımızın ve geleceğimizin inşasına geçmişte olduğu gibi bugün de öncülük etmektedir. Bu kutsal görevi tercih eden, mesleğin getirdiği her türlü sorumluluğu üstlenen öğretmenlerimiz, koşullar ne olursa olsun çocuklarımızın yolunu aydınlatmaya, onlara rehber olmaya devam ediyorlar. Bu çabalarına salgın döneminde bir kez daha şahit olduğumuz öğretmenlerimizi gösterdikleri üstün gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Çocuklarımızın ve gençlerimizin aydınlık yarınları ve ülkemizin müreffeh geleceği öğretmenlerimizin ellerindedir. Onların bu büyük sorumluluğun bilincinde olarak, görevlerini bundan sonra da üstün bir vazife anlayışı içerisinde yerine getirmeye devam edeceklerine yürekten iÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANIYORnanıyorum. Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.” ifadelerine yer verdi.
Büyük Önder Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!” sözünü hatırlatan Başkan Ekicioğlu da konuşmasında öğretmenlerin önemine dikkat çekti.
Öğretmenlerin her şeyin en iyisine layık olduğuna dikkat çeken Başkan Ekicioğlu, yayınladığı mesajında şunları kaydetti:
“Gelecek aydınlık günlerimizi inşa edecek çocuklarımızı emanet ettiğimiz, her koşulda görevlerini yerine getirmek üzere yılmadan çaba sarf eden öğretmenlerimiz, ülkemizin sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik alanlarda gelişiminin mimarlarıdır. Öğretmenlerimiz; tarih boyunca bilginin, uygarlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri, toplumun bütün kesimlerine yol gösteren önder ve örnek insanlar olmuşlardır. Öğretmenlerimiz her şeyin en iyisini en güzelini hak etmektedir. Unutulmamalıdır ki sahip olduğumuz genç ve dinamik nüfusu işleyecek, cevherleri bulup ortaya çıkaracak ve ülke hizmetine sunacak kişiler öğretmenlerdir. Çünkü bir milleti çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracak tek bir meslek vardır, o da öğretmenliktir. Ülkemizin her köşesine ulaşarak ışık olan, fedakârlıkların en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip, ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarma gayreti gösteren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor; Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aramızdan ayrılan bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”
İl Milli Eğitim Müdür Vekili Metin Alpaslan ile aday ve emekli öğretmenler adına konuşmalar yapılan programda adaylığı kaldırılan öğretmenlerin Yemin Töreni gerçekleştirildi.
Şiirlerin okunması, emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgelerinin verilmesi ve öğretmenler korosunun seslendirdiği müzik dinletisi ile devam eden 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı satranç, resim ve anı yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü Sözleşmeli personel alım ilanı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü Sözleşmeli personel alım ilanı