14-16 Mart tarihlerinden Almanya Nürnberg kentinden düzenlenen Embedded Chip World (Gömülü Sistemler) fuarından Kırşehir’de yer alan Yanıklar Otomasyon firmasının ürünleri de görücüye çıktı. Robotik sistemler, 5G teknolojileri, Elektronik Chip Üretimi gibi alanlarda faaliyet gösteren binlerce firma fuarda yer aldı.

Dünya’nın en büyük teknoloji firmalarından olan Microsoft, Amazon, Texas Instruments, ST, Analog Devices gibi firmalar da ürettikleri ürünlerin sunumunu gerçekleştirdi ve konsept tasarımlarını fuarda tanıtımını gerçekleştirdi. Yüksek teknolojiye sahip katma değerli üretim yapan firmalar fuarda yer alırken sunumu yapılan ürünler de özellikle Yabancı Basının ilgisini çekti.

Kırşehir’de yer alan Yanıklar Otomasyon firmasının standı da özellikle Linux/GNU tabanlı endüstriyel bilgisayar üretimi konularında fuara gelen yerli/yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Yanıklar Otomasyon, 2023 yılında ürettiği ve daha önce üretmiş olduğu ürünleri sergileyerek ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik sorularını cevapladı. Yanıklar Otomasyon standında ziyaretçilerin sorularını yanıtlayan Görkem Ziya Yanık, bu fuarın ihtisas fuarı olduğunu ve gelen ziyaretçilerin ilgisinden memnun kaldığını belirtti.

2023 yılı itibari ile de özellikle LTE ve Türkiye’de henüz olgunlaşmamış 5G teknolojilerine yatırım yapmayı devam etmeyi hedeflediklerini ve Türkiye’de haberleşme alanındaki vergilerin ve regülasyonların hafifletilmesi gerektiğini ekledi.

Chip üretiminin de yapıldığı Nürnberg kentinin tarihi dokusu ve geçmiş ile modernite arasında kurulan köprü de fuara gelen ziyaretçilerin şehirde keyifle gezmesini sağladı. Bir sonraki yılda yine aynı kentte düzenlenecek olan fuarın son gününde ziyaretçiler birbirleri ile hatıra fotoğrafı çekerek gelecek yılda sözleşmek üzere vedalaştı. (HABER: CEMRE BAYRAM)