NASIL MÜSLÜMANIZ?Gerek televizyonlarda ve gerekse de sosyal medya da hemen her gün Müslümanları ve İslâm’ı aşağılayan küçük düşüren olaylar gösteriliyor.
Öyle ki Müslümanlıkla alakası olmayan bir kişinin bile yaptıkları İslam’a ve Müslümanlara lanse ediliyor.
Dini Kuran-ı Kerimden ve Allah'ın sevgili Peygamberinden öğrenemeyenler dini kendi yaşantıları imiş gibi yaşamaya başlıyorlar. Dolayısı ile yaşadıklarını din sanıyorlar. Bunun neticesinde bu kişilerin yaptığı yanlışları kimi insan “İşte İslâm bu, işte sizin Müslümanlık anlayışını, işte gerici Müslümanlar” vs diyerek malzeme konusu haline getiriyorlar.
Peki, bunda haksızlar mı? Elbette ki haksızlar. Çünkü din bir tek kişinin tekelinde olmayacak kadar evrenseldir. Yoksa kişilerin yaptıkları yanlışlar kendilerini bağlar dine ve Müslüman zarar vermez. Maalesef günümüzde bu hiçte öyle olmuyor.
Öyle ise bunlara malzeme vermemek ve İslâm’ın yanlış anlaşılmasına neden olmamak için ne yapmalı?
İnsanların kusurlarını örtmeli, yolda kalmışa yardımcı olmalı, yalnız Allah'a inanıp güvenmeliyiz.
Yetimin malını yememeli, doğruyu asla gizlememeli, yolsuzluk yapmamalı, söz verdiklerinde sözünde durmalı ve kınayanların kınamasına aldırmadan her yerde ve zeminde doğruyu söyleyip doğru olmalıyız.
Müslüman olan bir kimseye “sen Müslüman değilsin” dememeli, namuslarını ve ırzlarını korumalı, anne baba eş dost akraba ve komşularına iyi davranmalı, alçak olmayıp alçak gönüllü olmalıyız.
Müslüman kardeşini makam mevkiine göre değil adamlığına insanlığına göre değerlendirmelidir.
Biri hakkında yorum yaparken onların siyasi görüşüne, makam mevkiine ve maddi varlığına göre değil kişilik ve karakterine göre yorum yapmalıdır.
“Beni yanlış anlarlar yanlış değerlendirirler” diye kimseye yalakalık ve yandaşlık yapmamalıdır.
Yeri geldiğinde “padişahım çok yaşa yerine, gururlanma padişahım senden büyük Allah var” diyebilmeli.
Yeri geldiğinde Yavuz, yeri geldiğinde Yunus olmasını bilmeli.
Mazlumun yanında “kurda kafa tutan koç” gibi olmalı.
Eğriye doğru, doğruya yanlış, güzele çirkin, haklıya haksız dememeli.
Bu ve buna benzer şeyleri yaptığımız zaman bakın bakalım kaç kişi sizi orada burada reklam malzemesi yapıyor.
Asla yapamazlar. Bu yüzden suçu birazda kendimizde aramalıyız.
Elin itine köpeğine, fırsat arayan fırsatçılara ve dini karalamaya çalışan alçaklara pirim vermemeliyiz.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kırıkkaleli Hoca
Kırıkkaleli Hoca - 2 yıl Önce

İslam üç şekilde yaşanır: 1- Kişisel olarak: Kişi kendi başına ibadet yapar, evinde namaz kılar, Kuran okur vs. 2- Cemaat olarak: Kişi, tarikatlar ve dini gruplar vasıtasıyla İslamı yaşar. 3- Devlet eliyle: Ülkemizde eksik olan bu. İslam devleti olmadığı için sürüsüne cemaat ve tarikat vardır. İslamın devlet eliyle yaşanması durumunda cemaatler ve tarikatlar kendiliğinden yok olacaktır. İslam devletlerinde fırkalara, gruplara, tarikatlara,cemaatlere ve hizipçiliğe yer yoktur.