Vali H. Mete Buhara, Müzeler Haftası nedeniyle bir değerlendirme yaptı:

 “Müzelerimizin ziyaretçi sayıları gün geçtikçe artıyor”

 Vali H. Mete Buhara, Müzeler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı ve Kırşehir’deki müzelerin ziyaretçi sayılarının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

18 Mayıs’ın dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından “Müzeler Günü” olarak ilan edildiğini, ülkemizde de 1982 yılından beri 18-24 Mayıs tarihleri arasında “Müzeler Haftası” olarak kutlanmaya başlandığını belirten vali H. Mete Buhara, Kırşehir’deki müzelerle ilgili şunları ifade etti:

Genç yaştaki vefatı sevenlerini yasa boğdu Genç yaştaki vefatı sevenlerini yasa boğdu

“Anadolu adeta bir açık hava müzesiyken kadim kent Kırşehir’imiz de bu anlamda farklı içerikteki müzeleriyle dikkat çekmektedir. Kendi alanında ülkemizde ilk ve tek diyebileceğimiz Kırşehir Ahilik Müzesi, Ahi Evran-ı Veli’nin ilkeleri olan Ahilik değerlerini gelecek nesillere aktarmak ve Ahiliğin yanı sıra dönemin esnaflarının eserlerini sergilemek maksadıyla açılmıştır. Bir diğer müzemiz Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi de Anadolu’da yaşamış medeniyetlerin kesişme noktası olması sebebiyle farklı uygarlıkların, farklı zaman katmanlarından çıkarılan eserlerin sergilendiği önemli bir yer. Yanı başındaki Japon Bahçesi de vatandaşlarımız tarafından yoğun ilgi görmektedir.

“Kırşehir Müzesi’nde de ilimizin geçmişten günümüze kadar her türlü değerini görmek mümkün. Kızılırmak havzasında devam eden Kurutlu kazı alanından çıkarılan hayvan iskeletlerinin sergilendiği müzemizde yaklaşık 8 milyon yıl önce Anadolu’da yaşamış canlıların iskeletleri mevcut.

Müzelerimizin ilgi görmesi İlimiz adına bizleri memnun etmektedir. Gerek Kırşehir’in tanıtımı gerekse Anadolunun kadim değerlerinin gelecek nesillere aktarılması ve turistlere gösterilmesi konusunda çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Kırşehir müzelerinin yanı sıra UNESCO tarafından müzik kenti ilan edilmiş bir şehirdir. Abdallık kültürü başta olmak üzere müzikle ilgili değerlere sahibiz. Bu vesileyle, ziyaretçileri İlimize bekliyoruz.

“Bilindiği üzere 18 Mayıs, dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından “Müzeler Günü” olarak ilan edilmiş, ülkemizde ise 1982 yılından beri 18-24 Mayıs tarihleri arasında “Müzeler Haftası” olarak kutlanmaya başlanmıştır.Uluslararası Müzeler Konseyince (ICOM) 2024 yılı için Müzeler Günü’nün ana teması "Müzelerde Eğitim ve Araştırma" olarak belirlenmiştir.Sanatın, bilimin, tarihin ve kültürle ilgili eserlerin korunup sergilendiği, tanıtıldığı ve gelecek kuşaklara aktarıldığı önemli yerler olan müzelerimiz geçmişle aramızda köprüler kuran, bizleri tarihte yolculuğa çıkaran, tarihin adeta yaşayan tanıklarıdır.

“Tarihimizin her dönemine şahitlik etmiş eserlere rastlamanın mümkün olduğu müzelerimizdeki eşsiz eserlerin korunması, onarılması ve gelecek kuşaklara aktarılması bizlerin en büyük görevlerinden birisidir.Köklü bir tarihe sahip, çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kadim kentimiz Kırşehir aynı zamanda doğal ve tarihi hazineleri ile turizm açısından önemli bir potansiyel taşırken sahip olduğu farklı içerikli müzeleri ile yine kendine has bir şehir olarak öne çıkmaktadır.

“Ahi Külliyesi içerisinde yer alan ve alanında ilk olma özelliğiyle, açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğrayan Kırşehir Ahilik Müzemizde bağışlanan nesnelerle birlikte canlandırma bölümlerinde yer alan öğeler dahil teşhirde yer alan toplam nesne sayısı 612’dir.

“Yine, Kırşehir Müzesi’nde 1.222 adet arkeolojik eser, 1.259 adet etnografik eser bulunurken 6.461 adet de sikke vardır. Müzemizdeki fosil sayısı ise 55’tir.Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesinde 4.860 arkeolojik eser, 179 sikke, 17 çivi yazılı tablet, 334 de mühür ve mühür baskısı ile birlikte toplam 5.391 eser vardır.Müzelerimizin ziyaretçi sayıları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bu kapsamda, 21.05.2024 tarihi itibari ile; Kırşehir Ahilik Müzemiz açıldığı günden itibaren 95 binden fazla kişiyi ağırlamış, Kırşehir Müzemizi ise 2023 yılı başından bugüne kadar 20 bine yakın kişi ziyaret etmiştir.2023 yılı başından bugüne Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ile Japon Bahçesi yaklaşık 140 bin ziyaretçiyi ağırlamıştır.Kırşehir Ahilik Müzesi açıldığından itibaren, diğer iki müzemiz ise 2023 yılı başından beri olmak üzere toplamda 250 bine yaklaşan yerli ve yabancı ziyaretçiyi konuk etmiştir.

Bu vesile ile tarih ve kültür mirasımızın korunmasında görev alan müze çalışanlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Müzeler Günü’nü ve Müzeler Haftasını kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

Editör: Ayhan Ceylan