Kırşehir Belediyesi halk ekmeği 5 lira oldu Kırşehir Belediyesi halk ekmeği 5 lira oldu

Kırşehir'in Akpınar ilçesine bağlı Aşağı Homurlu köyünde çobanlık yapan Aydın Battal, muhtarlık seçimlerini kaybettikten sonra kendisine oy vermeyen akrabalarına yazdığı şiirle sitem etti.

Sağlık problemlerinden dolayı küçükbaş hayvanlarını satarak muhtarlık için aday olan Battal, kendisiyle birlikte 4 muhtar adayının yarıştığı 31 Mart seçiminde 300 haneli köyde 29 oy alarak sonuncu oldu. Aydın Battal, kendisine akrabalarının da oy vermediğini ve istemediği belirterek sitem dolu yazdığı ve seslendirdiği şiir sosyal medyada gündem oldu.

"DOKTOR AYAĞINI KESECEM DEYİNCE MUHTARLIĞA ADAY OLDUM"

Sağlık problemlerinden dolayı muhtarlığa aday olduğunu söyleyen Aydın Battal, "Bir muhtarlık seçimine girdim ve şiir yazdım. Gençlik dönemimde inşaat işçisi olarak çalıştım. 7-8 ülkeye gittim başaramadım. 2011 yılından sonra sağlık bel fıtığı ameliyatı geçirdim ve köyümde hayvancılığa başladım. Sosyal yardımlaşmadan küçükbaş hayvan aldım 45-50 taneye ulaştı ve kendi işimle uğraşıyordum geçen seneye kadar. Geçen senede ayağım sürekli diz kapağımdan çıkıyordu. Doktora gittim, ayağın bu şekilde ilerlerse diz kapaktan keseriz dedi. Bende baktım olmuyor koyunları sattım muhtarlık seçimi de yaklaşmıştı. Biz aç mı kalacağız dedim muhtarlığa aday oldum" dedi.

"KİMİSİ AĞLADI, KİMİSİ DE ARKAMDAN KONUŞTU"

Yaşadığı sağlık problemlerini seçimde hemşehrilerine anlattığını söyleyen Battal, "İnsanlara da bu seçim kampanyasında doktora gittiğimi, çalışamadığı ve bu muhtarlık yarışında beni desteklemelerini istedim. Hatta istediğiniz azaları yazalım, ayağım iyileştikten 1-2 sene sonra yaptığım işi beğenmezseniz istediğiniz azaya mahkeme kararıyla verelim mührü dedim. Bu benim anlattıklarıma kimi duygulandı ağladı, kimisi de arkamdan konuştu. Çeşitli şeyler yaşandı. Bizim gibi insanlara kimisi ozan, kimisi şair, kimisi aşık der ama kimisine de laf ebesi eli boş derler. Bende derdimi ve kederimi defter ve kalemle paylaştım" diye konuştu.

Aydın Battal akrabalarına duyduğu sitem dolu şiirinde;
"Kucağımda oturdu kakıç kaktı. Akrabam istemedi ilk önce beni. Yüzüme karşı sigara yaktı, dostlarım, arkadaşım istemedi ilk önce beni. Ok yay bilmiyorum, saygıda kusur etmiyorum. Bende ne var, ben kötü müyüm görmüyorum. Baldızım, bacanağım istemedi ilk önce beni. Çekil dediler bu yarışta kimin var, kime içirecek çayın suyun var. Akılları kesse beni köyden de kovarlar, akrabam dostlarım istemedi ilk önce beni. Ben köyüme kötü falan diyemem, bana karşı niyetini bilemem. Ben köyümü tek kalemde silemem, akrabalarım istemedi ilk önce beni. Çoban dediler bu muhtarlık yapamaz. Devlet deyip daireye varamaz. Enayi dediler, sağını solunu bulamaz. Baldızım, bacanağım istemedi ilk önce beni. Sanki rakiplerim uzay bilimci, benim gibi aynı köylü bilinci, varsın onlar olsun en baş birinci, akrabam arkadaşım istemedi ilk önce beni" ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)