Türk Ocağı Reisi Süleyman Doğan’dan Cumhuriyet Bayramı mesajı:

 

Milli egemenliğin ve özgürlüğün temelidir Cumhuriyet.

         Kırşehir Türk Ocağı Reisi Süleyman Doğan, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünü karşılamanın eşsiz heyecan ve coşkusunu yaşıyoruz" diyen Süleyman Doğan, mesajında şunları ifade etti:

“Cumhuriyet nedir? Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi olan bir yönetim biçimidir.  Milli egemenliğin ve özgürlüğün temelidir Cumhuriyet.

“Cumhuriyet yönetimiyle ilgili ilk işaret Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Amasya Genelgesi’nde ‘milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ maddesi ile dile getirilmiştir. Nitekim Erzurum Kongresi’nde yine Atatürk Kuva-yı Millîyeyi amil millî iradeyi hâkim kılmak esastır maddesiyle millî egemenliği tekrar müjdelemiş, TBMM’nin açılmasıyla millî egemenliğe dayalı bir devletin temelleri atılmıştır. Bu bağlamda saltanatın kaldırılması ve cumhuriyetin ilan edilmesiyle cumhuriyetçilik ilkesi hayata yeni Türk devletinin iskeletini oluşturmuştur.

“Cumhuriyet, kuşkusuz, Sakarya Meydan Muharebesi’nde atından düşerek kaburga kemikleri kırılan buna karşın yine de Türk Milleti’nin bağımsızlığı için canını hiçe sayan Mustafa Kemal Atatürk’tür.

“Cumhuriyet isimsiz kahramanlardır. Bu isimsiz kahramanların en güzel örneklerinden biri; Fatsalı Halim Efendi’dir. Kurtuluş Savaşı sırasında çekilmesi gereken çok önemli bir telgraf vardır. Fatsalı Halim Efendi kopuk telgraf hattını onarmaya çalışmıştır. Ancak mevcut malzemeyle kopan telleri birleştiremez. Oysa iş çok acildir, bir çare bulmalıdır. Düşünür, aklına gelen çözümü hemen uygulamaya girişir. Kollarını sıvar, yakındaki su birikintisine batırarak iyice ıslatır. Bir eliyle telin bir ucunu, öbür eliyle diğer ucunu tutar; her ikisini de ellerine sıkıca dolar. Doğrulur, dimdik durur. Telgraf hattının eksiğini, ölümü göze alarak böyle kollarıyla tamamlar. Akımı vücudundan bu şekilde geçirerek telgrafın yerine ulaşmasını sağlar. İşte Cumhuriyet Fatsalı Halim Efendi’dir. Cumhuriyet Kurtuluş Savaşı’na katılmak için Mustafa Kemal’e telgraf çeken 12 yaşındaki çocuk Saadettir. Cumhuriyet 100 düşman askerinin karşısına tek başında çıkan Mıllış Nuri’dir. Cumhuriyet bebeğinin üzerindeki battaniyeyi alıp mermilerin üzerine örten Şerife Bacı’dır.  Cumhuriyet millî iradeye kastedenlere karşı dimdik duran asker Ömer Halis Demir’dir.

“Biz de Kırşehir Türk Ocağı olarak Cumhuriyet’i koruyacağımıza, barış ve kardeşlik yolundan hiçbir zaman ayrılmayacağımıza, ‘vatanseverlik’in en önemli değer olduğunu bileceğimize, millî ve manevî değerlerimizi koruyup geliştireceğimize, ülkemizi dünyanın en zengin ve en büyük devletine dönüştürmeyi temel hedefimiz sayacağımıza tüm kalbimizle inanıyoruz. 

Engelli Kardeşlerimizden  Engelsiz Program Engelli Kardeşlerimizden Engelsiz Program

“Cumhuriyetin 100.  yılını kutladığımız bu özel gün münasebetiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını vefa ve minnetle anıyor, tüm Cumhuriyet ve vatan sevdalılarını saygıyla selamlıyorum. Ne mutlu Türküm diyene…”   (HABER:İLKNUR ÖNCÜ)