Milletvekili ve rektör seçimleri…

Kırşehir’de siyasetçiler meydanlara inmeye başladı.

Yüksek Seçim Kurulu partilerin listelerini yayınladı ve 20 parti seçimden zaferle çıkmak için kolları sıvadı.
Şimdiden bütün partilere ve adaylara başarılar diliyoruz.
Kırşehir’de seçimin üç parti arasında geçeceği ortadadır. Ama asıl çekişmenin AK Parti ile MHP arasında geçeceği de herkesin ortak görüşü…
Kırşehir’de seçmen kime tercihini yapacak orası muamma!
13 yıldır iktidarda bulunan AK Parti’nin Kırşehir’e getirdiği hizmetlerin yanı sıra söz verdikleri halde getiremedikleri de bir gerçektir.
Hele hele şu son dört yılda TBMM’de görev yapan AK Parti milletvekillerinin Kırşehir’e ciddi anlamda bir katkıları olmadığı da bir gerçektir.
Devletin yapması gereken rutin yatırımlara sahip çıkarak “biz yaptık, biz getiriyoruz” yaygaraları da Kırşehir’de kimseyi kandıramadı.
Abdullah Çalışkan bunu çok yaptı. İki dönem Meclis’te yapamadıklarının hesabını vermek yerine, 2015’ten sonra devletin yapacağı yatırım ve projeleri billboardlara taşıdı, boy boy afişlerle süsledi. Üçüncü kez seçilmek adına yapmadık şeyler bırakmadı. Ama partisi onun notunu daha önce vermiş olmalı ki üçüncü kez adaylığına vize vermedi ve deyim yerinde ise üzerine bir kırmızı çizgi çekerek şimdilik siyasi hayatına son verdi!
Geçmişte Abdullah Çalışkan’ın başkalarına yaptığını, bu kez başkaları ona yaptı ki liste dışı kaldı. Ne derler buna “etme bulma dünyası” diye…
Seçim süreci başladı Kırşehir’de…
Biz istiyoruz ki bütün partiler ve adaylar seviyeli bir seçim dönemi geçirirler. Birbirlerini ve partileri eleştirirken nezaketi unutmamalı, yapamayacaklarını vaad etmemelidirler.
Kırşehir hoşgörülü bir ildir. Kavgadan, gürültüden, patırtıdan uzak bir seçim dönemi dileğiyle bütün partilere ve adaylara yolları açık olsun diliyorum.
***
Kırşehir’de sadece milletvekili seçimi heyecanı yaşanmıyor tabi.
İşte 2006 yılında kurulan Ahi Evran Üniversitesi’nde rektör seçimi heyecanı dorukta.
Beş isim rektörlük için yarışıyor. Herkes seçimi kazanmak için çaba harcıyor.
Kimisi hükümetin adayı, kimisi partinin adayı olarak kendisini lanse ediyor.
Fotoğraflar çekiliyor, çektiriliyor, medyaya servis ediliyor, sosyal medyada paylaşılıyor. Hatta AK Parti’nin Kırşehir’deki kurmayları bu fotoğraflara tepki göstererek “biz o rektör adayını desteklemiyoruz” diyor, ancak bir başka fotoğrafa sesini çıkartmıyor. Yani bir yerde o rektör adayına destek verdiğini ortaya koyuyor.
Ahi Evran Üniversitesi’nin bundan önceki rektör seçimlerine bakıyoruz da bu kadar siyasetçilerin burnunu soktuğunu, rektör adaylarının bu kadar politize olduğunu görmemiştik.
Bir eğitim kurumunun siyasallaştırılması hiç de etik olmuyor.
Gönlümüz isterdi ki bütün rektör adayları çıksınlar, yaptıklarını ve yapacaklarını anlatsınlar akademisyenlerimiz de hangisini destekliyorlarsa ona oy verip rektör seçsinler. Ama maalesef bugün böyle olmuyor.
Kim hangi rektörü destekliyorsa, onun adamı olduğu için kariyer ve koltuk kapıyor. O zaman da üniversite bir adayın çiftliğine dönüşüyor.
20 Nisan’da yapılacak rektör seçimine sayılı günler kala seçimi kazanmak adına bazı rektör adayları her yolu deniyorlar.
Özgür iradenin yansımadığı, seçimler ruhunu kaybetmiş beden gibidir. Sadece "Ben kazanayım da ne olursa olsun" sevdasıyla hareket edenler iç dünyalarında huzur bulamayacakları gibi seçmenlerini de zor durumda bırakmaktan da kendilerini alamazlar.
Şimdi Ahi Evran Üniversitesi’nde akademik personele de müdahale yapıldığı şeklinde duyumlar alıyoruz. Akademik personele değişik müdahalelerin olduğu bu günlerde bir müdahale şekli de, kullanılacak oyların yasak olmasına rağmen kayıta alınması istekleridir.
Bu durum adını taşıyan Pir Ahi Evran’a yakışıyor mu?
Neymiş efendim, akademik personel oyunu kullanırken kayda alacak ve sorulduğunda bunu gösterecekmiş!
Böyle bir baskı ve tehdit Ahi Evran’a ve üniversitemize etik oluyor mu?
Öğrendiğimize göre rektör adaylarından Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın öğretim üyelerini rahatlatacak girişimleri sonuç vermiş olmalı ki YÖK Başkanlığı tüm üniversitelere bir yazı gönderilmiş ve “Bazı üniversitelerimizde rektörlük seçiminde öğretim üyelerinden kullandıkları oylarının fotoğraflamalarının istendiği yönünde kurulumuza şikâyetler ulaşmaktadır. Bu gibi teşebbüslere karşı üniversitelerimizin rektörlük seçiminde gerekli tedbirleri titizlikle almaları hususunda gereğini rica ederim” denilmişti.
Evet inşallah bizim Ahi Evran Üniversitemizde şaibesiz, sıkıntısız ve huzurlu bir seçim geçmesi dileğiyle bütün rektör adaylarına başarılar diliyorum.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Harun ÇİFTÇİ
Harun ÇİFTÇİ - 6 yıl Önce

Murat bey Rektörlük seçimleriyle ilgili değerlendirmeleriniz ve katkınız için teşekkür ederiz. Akademisyenler olarak hür iradenin bir yanısması olarak objektif bir şekilde seçimlerin irad edilmesini temenni etmekteyiz.

Yusuf ARSLAN
Yusuf ARSLAN - 5 yıl Önce

Sayın Seyitgazioğlu, millet vekili olmak yada olabilmek için bir başkasını rahatsız etmek daha da ötesi bir nevi taciz etmek gerçekten çok düşüncelidir. Sn Dr Osman Kök CHP vekil adayı bende CHP sempatizanıyım ama bir insan partisinden nefret ettirmek için bu kadar çabalamaz ki. Önce sayın kökü kendi facebook adresinden uyardım bana mesaj atmayın nunaramıda verdim önce beni engellediler sonrada irtibat kuramadım ama halen taciz mesajları gelmeye devam ediyor eğer ki ben kırşehirde olmuş olsaydım CHP zınnık oy alamazdı bu taciz mesajlarından dolayı sayın öz nerdeyese lavobaya gittiğini bile mesaj attıracak yeter vallahi