Uzman Diyetisyen Rıdvan Arslan, mide üşütmesine iyi gelen besinleri açıkladı.

Halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen hastalığa tıp dilinde viralgastroenterit olarak adlandırıldığını belirten Rıdvan Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Gastroentestinalenfeksiyonlar ishal, bulantı ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Mide üşütmesine virüs, bakteri nadiren de parazitler neden olabilmektedir. Beslenme ile mide üşütmesi semptomlarının hafifletilmesi mümkündür.

Günümüzün en yaygın sindirim sorunlarından   “İrritabl Bağırsak Sendromu” Günümüzün en yaygın sindirim sorunlarından “İrritabl Bağırsak Sendromu”

MİDE ÜŞÜTMESİNE İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

Et Suyu İçeren Çorbalar: Et suyu içeren çorbalar kaybedilen sıvı ve elektroliti sağladığı için katı gıdaya geçişte güzel bir besin kaynağı olarak önerilmektedir. Mide bulantısı olan kişilerde sıvı besinler bulantıyı tetikleyebilir.

Muz, pirinç, kızarmış ekmek, elma:  Mide bulantısı semptomu gözüken kişilerde beslenmeye geçişi kolaylaştıracak besinler olarak önerilmektedirler.

Kuru tahıl, tuzlu kraker: Mide bulantısı gözlenen kişilerde bulantıyı bastırmak için önerilmektedir. Sindirimi kolay, baharatsız, nötr tatlı olması sebebiyle tüketimde kolaylık sağlamaktadır.

Patates: Sindirimi kolay ve potasyum içeriğinin yüksek olması sebebiyle iyi bir elektrolit kaynağıdır. Bu sebeple mide üşütmesinde tüketimi önerilmektedir.

Nane Çayı: Nane kokusunun bulantıyı hafiflettiği düşünülmektedir.

KAÇINILMASI GEREKEN BESİNLER

· Kafeinli içecekler

· Yağ içeriği yüksek besinler

· Baharatlı besinler

· Şekerli besinler

· Şekerli içecekler. (HABER MERKEZİ)