Merkez Hakem Kurulu (MHK) Şubat ayı eğitim çalışmaları kapsamında 12-17 Şubat 2024 tarihleri arasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Riva Tesislerinde çeşitli teknik çalışmalar ve fiziksel gelişim testleri gerçekleştirildi.

12 Şubat tarihinde MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu ve MHK üyelerinin yanı sıra, Hakem Akademisi, Ulusal Eğitimciler, Süper Lig hakemleri, VAR kadrosunun da katılımıyla MHK Hakem Gelişim Programları çerçevesinde Prof. Dr. Güven Ordun, Prof. Dr. Hakkı Aktaş ve Dr. Uğur Erdoğan’ın eğitimci olarak katıldığı eğitim semineri gerçekleştirilmiştir. Bu eğitim çalışmasının ilki; 5 Şubat’ta MHK organizasyonuyla eğitimcimiz Güven Ordun’un, Süper Lig hakemleri ile VAR kadrosunun online olarak bir araya gelmesiyle yapıldı. 

12 Şubat akşam seansında ise; TFF Hakem Fitness Danışmanı Prof. Dr. Werner Helsen ve TFF Hakem Fitness Koçları’nın Süper Lig ve 1. Lig hakemlerine fiziksel gelişim süreci hakkında, hakemlerin fiziksel istatistiklerine ve verilerine dayalı sunumu gerçekleştirilmiştir. 

12 Şubat ve 16 Şubat tarihlerinde VAR Koordinatörü Tolga Özkalfa koordinasyonuyla; TFF VAR Danışmanı Pawel Gil, TFF Riva tesislerinde Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig maçlarını izledikten sonra, VAR/AVAR'a atanan hakemler ile maçların analizi yapılarak, UEFA standartlarında VAR geri bildirimleri sağlanmıştır.

13 Şubat tarihinde Süper Lig hakemleri ve VAR kadrosunun katılımı, 14 Şubat’ta ise 1. Lig hakemleri ve FIFA kadın hakemlerinin katılımı ile seminer gerçekleştirilmiştir. MHK Başkanı ve üyelerinin yanı sıra, TFF Hakem ve Eğitim Danışmanı Hugh Dallas, Pawel Gil, TFF Yardımcı Hakem Koçu Tarık Ongun ve Ulusal Eğitimcilerin, TFF Orhan Saka Konferans Salonu'nda hazır bulunduğu seminerler düzenlenmiştir. Bu seminerlerde, MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu'nun açılış konuşmasından sonraki seanslar; MHK ve Hugh Dallas'ın birlikte seçtiği ligimizin güncel kliplerinden oluşan farklı konu başlıklarındaki sunumlar ile oyun kuralları ve VAR protokolü testlerinin uygulanması ve geri bildirimleriyle tamamlanmıştır.

Grubumuzda kartlar havada uçuştu!.. Grubumuzda kartlar havada uçuştu!..

14 Şubat'ta Werner Helsen ve TFF Hakem Fitnes Koçları koordinasyonu ile sahada atletik performans testi (SDS) sabah seansında Süper Lig Hakemlerine, akşam seansında ise 1. Lig hakemlerine uygulanmıştır.

14 Şubat’ta Süper Lig hakemlerimizin sabah seansındaki fiziksel testinden sonra; MHK Şubat ayı eğitim çalışmaları kapsamında Pawel Gil eşliğinde, belirlenen Süper Lig hakemlerine teorik bilgilendirme ve simülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

16 Şubat’ta; MHK ve Pawel Gil koordinasyonunda, VAR’da görev alan hakemlerin iletişim çalışmalarının gelişimi açısından sabah seansında iletişim becerileri (VAR kadrosu canlı ve Süper Lig hakemleri online olarak katılım sağlamıştır) ve öğleden sonraki seansta VAR merkezinde simülasyon çalışmaları VAR kadrosu ile yapılmıştır. Bu çalışmaların hem teorik ve hem de simülasyon kısımlarına; Türk Hava Yolları’nda pilotlarla iletişim eğitim çalışmalarını yürüten Dr. Abdulkadir Alşal da katılmıştır.

Bu çalışmalarda; On Field Review (OFR) nedenli VAR kayıtlarının açıklanması ile ilgili olarak, hakemlerimizin birbirleriyle iletişim gelişimi ana odak olarak alınmıştır.

MHK Şubat ayı eğitimleri kapsamında; Hugh Dallas'ın eğitimlerine katılarak eğitim güncellemelerini alan Hakem Akademisi Ulusal Eğitimcileri'nin hazırladığı ve MHK’nin onayladığı eğitim paketi; 2. Lig, 3. Lig, Bölgesel, il hakemlerinin ve gözlemcilerinin illerindeki Şubat ayı eğitimlerine katılımı ile Hakem Akademisi il eğitimcileri tarafından gerçekleştirilecektir.

20-21 Şubat tarihlerinde ise TFF Riva Tesislerinde MHK koordinasyonu ile Süper Lig Yardımcı Hakem ve Birinci Lig Yardımcı Hakemlere yönelik Yardımcı Hakem Semineri, Tarık Ongun yönetiminde MHK Şubat ayı eğitimleri kapsamında düzenlenecektir. Seminer kapsamında yardımcı hakemlere; MHK, Hugh Dallas ve  Tarık Ongun’un birlikte seçtiği klipler, video test uygulaması / geri bildirimi ile antropometrik ölçümler ve atletik testler uygulanacaktır.

(HABER MERKEZİ)