Genelkurmay Başkanı Metin Gürak kimdir? Metin Gürak nerelidir? Metin Gürak kaç yaşında? soruları sıkça sorgulanmaya başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki terfi ve atamaların belirlendiği Yüksek Askeri Şura toplantısı 3 saat sürdü. Komuta kademesi belirlenirken; 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak Genelkurmay Başkanı oldu. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu Kara Kuvvetleri Komutanı olurken; Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu iseHava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

Yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak kimdir? Metin Gürak nerelidir? İşte Genelkurmay Başkanı Metin Gürak'ın kariyeri...

Halil Ay öldü mü? Halil Ay kimdir? Halil Ay nereli ve kaç yaşında? Halil Ay öldü mü? Halil Ay kimdir? Halil Ay nereli ve kaç yaşında?

GENELKURMAY BAŞKANI METİN GÜRAK KİMDİR? METİN GÜRAK NERELİDİR?

20 Ağustos 1960 tarihinde Mardin'in Kızıltepe ilçesinde doğdu. 1981'de Kara Harp Okulundan, 1982'de Topçu ve Füze Okulundan mezun oldu. 1985'te Kara Havacılık Okulunu bitirerek kara pilot oldu. 1990'da Kara Harp Akademisi, 1996'da Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi.

Çeşitli birlik ve karargâhta yürüttüğü görevlerin ardından 49. İç Güvenlik Piyade Tugayı komutan yardımcılığı ve 1. Ordu genel sekreterliği görevlerinde bulundu. 2006'da tuğgeneral rütbesine terfi etti ve 2. Zırhlı Tugay Komutanı olarak görevlendirildi. Tuğgeneral rütbesiyle Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı görevini de yürüttü. Bu görevini yürütürken Ergenekon, Balyoz ve TSK ile ilgili diğer davalar hakkında TSK adına haftalık bilgilendirme toplantıları yaptı.

2010 yılında tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 2010-2013 arası Kara Harp Akademisi, 2013-2014 arası Kara Havacılık Okulu ve 2014-2015 arası Kara Havacılık Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2015 yılında korgeneral rütbesine terfi etti ve 4. Kolordu komutanlığına atandı. 3 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilen YAŞ Toplantısı'nda yeni Genelkurmay Başkanı olarak atandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)