Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’nin verdiği kararını değerlendirdi. 

Kurban Bayramı tatilinde demir yollarını 7,5 milyon kişi kullandı Kurban Bayramı tatilinde demir yollarını 7,5 milyon kişi kullandı

Gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Memur Sen Kırşehir Şube Başkanı Fatih Mehmet Yavuz’da katıldı.

Memur Sen Kırşehir Şube Başkanı Fatih Mehmet Yavuz, “İşveren-Hakem İşbirliği” kararını kabul etmiyoruz diyerek sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde de Memur Sen ve Eğitim Bir Sen, 7. Dönem toplu sözleşmeden beklentilerini açıklayan Fatih Mehmet Yavuz, alınan kararın hakemlik değil noterlik olduğunu savundu.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısına katılan Fatih Mehmet Yavuz, alınan karara hep birlikte karşı çıktıklarını söyledi.

Başkan Yalçın yaptığı değerlendirmede; “Biz, 2024 yılı için enflasyon beklentisinin yüzde 33 olduğu bir yerde bunun altındaki rakamların konuşulmasının doğru olmayacağını, bunun üzerindeki rakamları konuşmamız gerektiğini ve mutlaka refah payı içeren bir rakamla masadan kalkmak istediğimizi ifade etmiştik.
Hakeme giden konular arasında uzlaşarak imza altına aldığımız başlıklar da işin doğası gereği hakeme gidiyor. Hakemde bu konularda geriye giden kararlar çıkmamasını olumlu değerlendiriyoruz. Yani hakemde, üzerinde uzlaştığımız maddeler yeniden bir müzakere ve tartışma alanı oluşturulmadı. Bu işin geleneği açısından çok kıymetli. Uzlaşılamayan bazı hususlarda olumlu rötuşlar yapılmış durumda. Biz en düşük devlet memuru maaşının 20 bin 350’de kaldığını, bunun 1650 lira verilerek 22 bin bandına getirilmesi gerektiğini söylemiştik. Kira yardımından tutun da evlilik yardımına varana kadar sosyal taleplerimiz söz konusuydu. Refah payı talebimiz vardı, masada başka maddelerimiz de vardı. Hakeme gittiğinde de bu konuların değişmediğini ve hakemin noterlik yaptığını görüyoruz. Kamu işveren heyet başkanı tarafından 2023 yılı için gelecek enflasyon farkı zam olarak ifade edilmişti. Evet, doğrudur enflasyon farkı toplu sözleşme kazanımıdır. Ancak bunun Kamu işvereninin müjdesi gibi ifade edilmesi çok sağlıklı değil. Çünkü bu durum, bizim almamız gerekenin 6 ay sonra elimize geçmesi anlamına geliyor. Enflasyon farkı, toplu sözleşme hukuku gereği kamu görevlilerinin alması gereken hakkıdır, bu bir zam değildir” ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Ayhan Ceylan