AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan’ın da yoğun mesai harcadığı TBMM’yi bu hafta yoğun bir ekonomi gündemi bekliyor.

Kırşehir’de büyük tepkiye yol açan çalışmayan emekliye 5 bin lira ikramiye, bütçe, kentsel dönüşüm ve konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi gibi düzenlemeler bu hafta Genel Kurul'da ele alınacak. Yarın görüşülmesi beklenen 5 bin liralık emekli ikramiyesinin ise kasım ayında hesaplarda olması bekleniyor.

Yoğun geçecek meclis gündeminde AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan’da gece gündüz mesai harcayarak Plan ve Bütçe Komisyonu adına genel kurulda nöbet çalışmalarına devam ediyor.

İKRAMİYE KASIM AYINDA HESAPLARDA

5 bin liralık ikramiyenin kasım ayının ilk yarısında hesaplara yatırılması bekleniyor. Torba teklif ayrıca, konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için izin belgesi alınmasını öngörüyor.

MECLİS'TE BÜTÇE MESAİSİ

Plan ve Bütçe Komisyonunda bugün ve yarın 12. Kalkınma Planı görüşülecek. Ayrıca Komisyonda 26 Ekim Perşembe günü 2024 yılı bütçesinin geneli üzerindeki görüşmelere başlanacak. 27 Ekim Cuma günü ise Komisyonda, TBMM, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Sayıştay'ın bütçeleri görüşülecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DÜZENLEMESİ ELE ALINACAK

Kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeleri içeren "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin görüşmelerine ise Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda başlanacak. Teklifte, deprem bölgesinde yıkım kararı alınan binalarla ilgili yargısal süreçlere ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Riskli yapı tespiti Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya idarece resen yapılabilmesine yönelik düzenlemeyi de içeren teklifle, uygulamada bazı maliklerce veya kiracılarca riskli yapı tespiti yapılmasının engellendiği ve kendi bağımsız birimlerinden tespit için numune alınmasına müsaade edilmediği görüldüğünden, riskli yapı tespitinin, gerekmesi halinde mülki idare amiri tarafından verilecek yazılı izne istinaden yeterli kolluk kuvveti marifetiyle kapalı kapılar veya alanların açtırılması suretiyle yapılabilmesine imkan getirilecek.

Genel Kurul’da nöbet çalışmasını yoğun bir şekilde gerçekleştiren AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan, “Plan ve Bütçe Komisyonumuzda görüşülen ve genel kurula gönderilen Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına dair yasanın birinci bölüm kabulü esnasında, milletvekillerinden gelebilecek soruları cevaplamak ve detayları aktarmak için Plan ve Bütçe Komisyonumuz adına Genel Kurulda nöbet çalışmamızı gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Başkan Ekicioğlu: "Kırşehirspor FK'ya başarılar diliyorum" Başkan Ekicioğlu: "Kırşehirspor FK'ya başarılar diliyorum"

(HABER: FAHRETTİN TOKER)