Baharı beklerken yurt genelinde soğuk ve yağışlı hava etkisini gösterdi. Kırşehir merkez ve ilçelerinde özellikle yüksek kesimlerde vatandaşlar yoğun kar yağışıyla karşılaştı.

Kırşehir İl Özel İdaresi ve Karayolları ekipleri teyakkuz halinde  kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilememesi için ana güzergahlar, ara sokaklar ve kırsal bölgelerde kontrol çalışmalarını sıklaştırdı.

Mustafa Özdemir hayatını kaybetti Mustafa Özdemir hayatını kaybetti

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya ve Manisa çevreleri dışında yurt genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Kırşehir'de kar yağışının olmayışı ve vatandaşlar arasında 'Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır' “Mart ayında zaman zaman güneş görünse de şiddetli soğuklar devam eder ve insanların yakıtları tükendiği için evdeki kazma kürek saplarını bile yakmak zorunda kalabilirler” anlamında kullanılan atasözü gerçek oluyor. Soğuk havaların etkisini gün geçtikçe gösterdiği Kırşehir'de özellikle yüksek kesimler bu soğuklardan çok fazla etkileniyor.

Ayrıca, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunuyor. Sıcaklıkların batı kesimler ile Doğu Karadeniz'de 4 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.
Kırşehir'de de kar yağışının bir kaç gün daha özellikle yüksek kesimlerde etkili olması bekleniyor. (HABER: FAHRETTİN TOKER)