6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremle büyük felaket yaşayan Kahramanmaraş ve 11 ilde yaralar sarılmaya çalışırken, bu illerde esnaf ve sanatkarlık yapanlar yurdun bir çok iline dağılarak ticaretlerini o illerde yürüterek yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

İşte bu esnaf ve sanatkarlardan birisi de 27 yaşındaki Doğan Dirikurt. Dededen başlayan, babasıyla birlikte kendilerinin sürdürmeye devam ettiği kalaycılık mesleğini bugünlere taşımayı başaran Doğan Dirikurt, Kırşehir’e gelerek kalaycılık yapmaya başladı.

Kırşehir’de yaşayan tek kalaycı olan Ahmet Öncül baba mesleğini sürdürmeye devam ederken, Kahramanmaraş’tan gelen Doğan Dirikurt’da şehrimiz Medrese Mahallesi, Ahmet Yesevi Caddesi’nde bir köşede kalaycılık yapıyor.

Başkan Ekicioğlu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun Başkan Ekicioğlu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun

Depremde büyük felaketin yaşandığı memleketi Kahramanmaraş’tan Kırşehir’e gelerek kalaycılık yapmaya çalıştığını belirten Doğan Dirikurt, Kırşehir’de işlerinin iyi olduğunu söyledi. 

Dirikurt, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, “Memleketim Kahramanmaraş’ta dededen, babaya, babadan oğula intikal eden kalaycılığı bizler yapıyorduk. Maalesef 6 Şubat depremiyle hem işyerimiz yerle bir oldu, hem memleketimiz. Biz de ne yapalım hayatımızı sürdürmek için mesleğimizi bu yolda icra ederek yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Şimdilik Kırşehir’de kalaycılık yapıyoruz. Duruma göre belli bir sürede burada çalıştıktan sonra belki başka bir ile gidebilirim” ifadelerini kullandı.

Doğan Dirikurt, kalay ücretinin yapılacak işin büyüklük ve küçüklüğüne göre değiştiğini, en düşük 50 lirada başladığını sözlerine ekledi. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

Editör: İlknur öncü