Kırşehir'de  bahar ayıyla birlikte dağlardan toplanan madımak otu pazar tezgahlarında satışa sunulmaya devam ediyor. Pazar esnafı artık köylerde yeni neslin madımak toplamadığını belirterek, “Şimdiki nesil madımak toplamıyor. Birkaç seneye kadar da emekçi kadınlarımızın ardından madımak olayıda biter” dedi.

Türkiye’nin geleneksel yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan ve türkülere dahi konu olan madımak, yıllar boyunca özellikle kırsal bölgelerde yaşayanlar tarafından doğada tek tek elle toplanırken, günümüzde halk pazarlarında veya marketlerden hazır olarak satın alınıyor.

Kırşehir'de de özellikle kadınlar, köy bölgelerinde daha yaygın olarak bilinen şehrin bir çok arazisinde kendinden toprakta yetişen madımağı toplayarak hem tüketiyor hem de pazarda satarak büyük geçim kaynağı sağlıyor.

Köylerde çoğunlukla sulak alanlarda yetişen madımak, kadınlar tarafından toplanarak pazarda satılıyor. Özellikle Nisan ayında dağ taş demeden toplanmasına başlanan madımak özellikle kadınlara geçim kaynağı olmaya devam ediyor.

Milletvekili Erkan’dan Bakanlara ziyaret… Milletvekili Erkan’dan Bakanlara ziyaret…

Kent merkezinde yaşayan ve madımağın kıymetini bilenler de araçlarla köylere giderek kış ayları için madımak topluyor.

Kırşehir'de madımak toplayan vatandaşlardan Suna Alkan, “Yıllardır mevsiminde madımak toplarım. Kışa hazırlık olarak ya kuruturuz ya da dolapda muhafaza ederiz. Madımak nisan ayında toplanmaya başlanır ve haziran ayına kadar devam eder. Bunu toplayan şu an köylü kadınlarımız, emekçi kadınlarımız var. Ne yazık ki o eski kadınlarımız da artık yaşlanıyor ve nesli tükeniyor. Şimdiki nesil madımak toplamıyor. Birkaç seneye kadar da bu emekçi kadınlarımızın ardından madımak olayı biter. Şimdi çocuklar pizza yemeye, hamburger yemeye gidiyorlar. Böylesi zararlı şeyleri yiyorlar ve madımak gibi yararlı bir şeyi yemiyorlar" ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)