Ramazan ayının son gününe girerken, müslümanlar bu kutsal zamanın değerini sonuna kadar yaşamaya odaklanıyor. Kırşehir'de de vatandaşlar ramazan ayının son günü olan arefenin heyecanını yaşamaya devam ediyor.

Gümrük Muhafaza ekipleri 4 ayda 725 düzensiz göçmen yakaladı Gümrük Muhafaza ekipleri 4 ayda 725 düzensiz göçmen yakaladı

Bu yıl 11 Mart'ta başlayıp, rahmet ve mağfiret mevsimi olan Ramazan, 9 Nisan'da arefe günü ile taçlanacak son oruçla sona erecek. Ramazan-ı Şerif, yani 11 ayın sultanı, ardından 10 Nisan Çarşamba günü kutlanacak Ramazan Bayramı ile müminleri sevince boğacak. Ramazan Bayramı’nın arefesinde, Müslümanlar ibadetlerini daha da yoğunlaştırarak bu özel günün bereketinden azami derecede yararlanmayı hedefliyor.

Ramazan Bayramı'nın arifesinde edilecek dualar ve yapılacak zikirler, bu kutsal günde ibadetlerin odak noktasını oluşturacak. Diyanet'in kaynaklarına göre, Peygamber Efendimizin, “Arefe günü edilen dua, en faziletli ve kabule şayan duadır.” (Tirmizi, Dua, 8; Malik, Dua, 500) sözleri bu günün önemini vurgular. Rahmetin, bereketin ve affın bol olduğu Ramazan ayının arefe gününde, "Estagfirullahe’l-azime ve etubü ileyh" şeklindeki istiğfarın sıkça tekrar edilmesi ve tesbih namazının kılınması öneriliyor.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)