Başkan Ekicioğlu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun Başkan Ekicioğlu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun

 Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapmayanlara hayvan başına 10 bin 101 TL idari para cezası uygulanacak

 Kurallara uymayanlara büyük ceza kesilecek

          Kurban kesiminde kurallara uymayanlara uygulanacak ceza miktarları ele yakacak.

Edinilen bilgiye göre, Kırşehir’de belirlenen yerler dışında kurban kesen, atıkları rastgele atanlara çevre Kanunu uyarınca ceza kesilecek. Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanacak.

Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğince geçtiğimiz yıl ceza miktarı 3 bin 36 lira iken bu yıl 4 bin 810 lira idari para cezası uygulanacak.

Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesinin (j) bendi gereğince; toplu kesimler için 464 bin 585 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 11 bin 540 TL idari para cezası Çevre Kanunu'nun 24'üncü maddesi kapsamında uygulanacak.

Yapılan açıklamaya göre, Hayvanları Koruma Kanunu'nun 12'nci maddesinin birinci fıkrasına göre, hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılacak. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 10 bin 101 TL idari para cezası uygulanacak.

Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven, aç ve susuz bırakan, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektirenler 7 bin 216 lira idari para cezasına çarptırılacak.

 

Muhabir: AYHAN CEYLAN