Şemsi Yasdıman’ın naaşı  yarın baba ocağı Kırşehir’de…

Şemsi Yasdıman’ın naaşı  yarın baba ocağı Kırşehir’de…

10 Temmuz 1994 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yuman o dönem Çanakkale'nin Lapseki İlçesinde defnedilen Kırşehirli ünlü saz ve söz sanatçısı Şemsi Yasdıman’ın naaşı yarın Kırşehir'e nakledilerek İmaret Mezarlığı’na defnedilecek.
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İstanbul Ahilik Araştırma ve Eğitim Vakfı Genel Başkanı Süleyman Demir ve gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in kurucusu ve başyazarı Şevket Güner’in Yasdıman’ın ailesi ile yaptıkları girişim ve çabalar sonucu 27 yıl önce kaybettiğimiz Şemsi Yastıman’ın naaşı Lapseki Kaymakamlığı, Adatepe Köyü Muhtarlığı’nın oluru ile Lapseki’den getirilerek yarın saat 10.30’da Kırşehir'de bulunan İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanında defnedilecek. 
Saat 12.30’da Ahi Evran Camii’nde tüm Ahiliğe hizmet edenlere ve Şemsi Yasdıman'a Anma programı düzenlenecek. Cuma Namazı’ndan sonra Ahi Evran Camii’nde Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramında bulunulacak. Saat 14.00’te açılış ve konuşmalara geçilecek. Burada Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Başkanı Süleyman Demir ile Şemsi Yasdıman’ın oğlu Sinan Yasdıman birer konuşma yapacaklar. 
Saat 14.30’da da Prof. Dr. Ahmet Kala “Ahilik ve Kümelenme” konusunda; saat 15.00’te de Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal “Şecerenâmeler, Fütüvvetnameler ve Türk Ahiliği” konusunda birer konuşma yapacaklar. Program saat 16.30’da Şed Kuşatma Tiyatro Gösterisi ve Ahilik Türküleri ile sona erecek. 
Şemsi Yasdıman’ı anma programı akşam saat 19.00’da Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’ndeki Kırşehir Evi’nde yapılacak etkinlikle sona erecek. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER