Ramazan Çakır beşinci kitabı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e  Geçiş” kitabını yayınladı…

Ramazan Çakır beşinci kitabı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e  Geçiş” kitabını yayınladı…

ŞEHRİMİZDE uzun yıllar felsefe öğretmeni olarak çeşitli okullarda görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan Eğitimci-Yazar Ramazan Çakır, dedesi Hamit Çakır’ın hayatından esinlenerek kaleme aldığı beşinci kitabı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Geçiş”i yayınladı.
Kırşehir Belediyesi’nin kültür yayınları içinde yayınlanan “Osmanlı’dan 
Cumhuriyet’e Geçiş” kitabının basımında katkı sunan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na teşekkür eden Ramazan Çakır, beşinci kitabında 1892-1964 yılları arasında yaşayan dedesi Hamit Çakır’dan dinlediği Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yaşanmış anılarını dile getiriyor.
    Ramazan Çakır, Osmanlı’nın yıkılış acılarını ve Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki heyecan ve coşkuyu yaşayan Hamit Çakır’ın hayatından esinlenerek kaleme aldığı ve yaklaşık iki yıllık emekler sonucu kitaplaştırılan “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Geçiş” kitabının girişine Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “1919 yılı Mayısı içinde Samsun'a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milletinin soyluluğundan doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk Milletine güvenerek işe başladım” sözünü kullanarak başlayan Ramazan Çakır, kitabıyla ilgili ise şunları ifade etti:
“Bu yolculuğuna çok sevdiğim dedem Hamit Çakır’ın hayatını yazmak için çıktım. Onun içinde yaşadığı toplumsal yapıyı ve o günlerde yaşananları anlatmaya çalıştım. 1962-1963-1964 yıllarını Kezban ebem, kardeşim Tahir, ben ve dedemle birlikte Kırşehir’de geçirmiştik. Rahmetli dedem bizlere Osmanlı’nın son yılarında geçen çocukluk, gençlik yıllarını ve sonra da Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşadıklarını anlatmıştı. Bu ak saçlı ihtiyar, o yıllarda yaşadıkları yoksulluğu savaşları, eşkıyalardan ve zorbalardan çektikleri acıları, yaşlı gözlerle Cumhuriyetin kuruluş yıllarında kazandıkları zaferleri coşkuyla anlatmıştı. Dedemin anlattıkları benim çocuk kalbimde derin izler bıraktı. Bunları yazmaya, o günlerde karar vermiştim. Dedemin hayatını anlatmak için yola çıktığımda o günlerde neler yaşandığını incelemek için araştırmalar yaptım. Ulaştığım belgeler dedemin anlattıklarını doğruluyor, hatta halkımızın daha kötü koşullarda yaşadığını gösteriyordu. Uylaştığım belgeleri anlatırken özenle kişisel yorumlar yapmaktan kaçındım. Zaten hepsini anlatmak olanaksızdı.
“İyisiyle, kötüsüyle, doğrusuyla ve yanlışıyla geçmişimizi nesnel olarak anlatmaya özen gösterdik. Her zaman olduğu gibi rahmetli dedem haklıydı. Olağanüstü öngörüsü olan bu değerli insan bizleri köyden getirmiş, okumak isteyen torunlarının akademik eğitim almasını sağlamış ve toplum için çok gerekli olan nitelikli bireyler yetiştirmeye çalışmıştı. 
“Cumhuriyetimizi kuran o muhteşem kadrolar yoksulluk ve cehalete karşıda savaş açmışlardı. Bunların ikisi de birbirlerine bağlıydı. Yoksulluk cehaleti cehalette yoksulluğu doğruyordu. Dedemin çocukluğu ve gençliği Osmanlı’nın acılarla dolu yıkılış yıllarında geçmişti. Koca bir imparatorluğun yürek yakan çöküşünü, halkın çektiği derin acıları yaşamış, padişahları bile öldüren salgın verem hastalığından babasını kaybetmişti. Daha çocuk yaşlarda dört bacı ve dul bir anayla yetim kalan dedem yılmadan mücadele etmiş, zorluklar karşısında çelikleşmiş iradesiyle nasıl baya çıktığını bu kitapta anlatmaya çalıştım. 
“Mevzu bahis olan vatansa gerisi teferruattır” diyen Büyük Önderimizi, şehitlerimizi, dedem Hamit Çakır’ı sevgiyle, saygıyla ve rahmetle anıyorum.”
1951 Kırşehir doğumlu olan Ramazan Çakır, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu ve öğretmenlik mesleğine başladı. Konya ve Adapazarı’daki okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra 1999 yılındaki Sakarya depremiyle birlikte Kırşehir’e döndü. Şehrimizdeki bazı dershane ve özel okullarda Felsefe öğretmenliği yapan Ramazan Çakır geçmiş yıllarda gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”de de mesleği ve çeşitli konularda köşe yazıları kalem aldı.
    “Felsefe Üniversitesiye Hazırlık Kitabı”, “İnsan ve Toplum”, “Eğitimcinin Not Defteri”, “Felsefe Notları” ve son olarak “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Geçiş” kitabını yayınlayan Ramazan Çakır hocamızı kutluyoruz. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER