“MURANO CAM SANATI” İLE YAPILAN ZURNA FİGÜRÜ BİRİNCİ

“MURANO CAM SANATI” İLE YAPILAN ZURNA FİGÜRÜ BİRİNCİ

Belediye Başkanı Ekicioğlu, Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerini verdi

“MURANO CAM SANATI” İLE YAPILAN ZURNA FİGÜRÜ BİRİNCİ

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Belediyesi’nin Kültür ve Müzik konulu “Kırşehir Yöresel Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması”nda dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Kırşehir Belediyesi tarafından Kırşehir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na müzik alanında dâhil olması için yapılan başvurunun 2019 yılında olumlu sonuçlanmasıyla birlikte, Türkiye’de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olan ilk şehir olmasıyla birlikte bir dizi program, konser ve kültür-sanat etkinliğini hayata geçiren Kırşehir Belediyesi bu kapsamda Kültür ve Müzik konulu Kırşehir Yöresel Hediyelik Eşya Müzik Konulu Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması düzenledi. Şubat ayında başlayan ve 17 Nisan 2022 Pazar günü sona eren yarışma başvurularının ardından jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonunda 1.’lik ödülünü Ahmet Çiçek, 2.’lik ödülünü Duygu Beratiye Acı, 3.’lük ödülünü ise Ayşe Gökoğlu kazandı.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 6 Haziran 2022 Pazartesi günü 1.’lik ödülünü alan Ahmet Çiçek, 2.’lik ödülünü alan Duygu Beratiye Acı ve 3.’lük ödülünü alan Ayşe Gökoğlu’nu kutladı ve ödüllerini takdim etti.

Kırşehir’in tarih ve kültürünün yaşatılması için her türlü çalışmayı yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Bilindiği üzere Abdallık ve Bozlak geleneğinin ilimize kattığı kültürel mirasın yanı sıra yerel ve ulusal anlamda tanınan müzisyenlerimizin varlığıyla Kırşehir, UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına müzik alanında Türkiye’den ilk kabul edilen şehir oldu. Kırşehir’in Cacabey Gökbilim Medresesi, Ahi Evran Veli, Âşık Paşa ve Süleyman Türkmani Türbeleri, Kalehöyük gibi önemli tarihi ve müzik kültürü başta olmak üzere kültürel değerlerini tanıtmak, şehrimize gelen ziyaretçilerin, yarışmanın konusu bağlamında şehrimizden edindikleri anı ve deneyimleri hatırlatmak amacıyla bir hediyelik eşya tasarım yarışması düzenledik. Yapılan başvurular ve değerlendirme sonrasında ödül alan herkesi kutluyor; yarışmada emeği bulunanlara da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kültür ve Müzik konulu Kırşehir Yöresel Hediyelik Eşya Tasarım Yarışmasında 1.’lik Ödülüne layık görülen Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi Ahmet Çiçek ise bu tür yarışmaların düzenlenmesinin önemine dikkat çekerek “Kırşehir tarih boyunca Ahilik ve Abdallık kültürünün başkenti konumunda olmuştur. 2019 yılında UNESCO tarafından Kırşehir Müzik Alanında Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmiş ve Kırşehir’in ayrılmaz bir parçası haline gelen müzik kültürü kenti uluslararası alanda resmî olarak tescillenmiştir. Ben de Kırşehir için hediyelik eşya tasarımı yaparken Kırşehir’in Abdal geleneğini yansıtan bir ürün olması gerektiğini düşündüm. Tasarlayacağım ürünün Abdal geleneğini ve Kırşehir’in müzik kültürünü en iyi yansıtacağını düşündüğüm eseri Murano Cam Sanatı ile yapmaya karar verdim. Bu doğrultu da yapmayı düşündüğüm ilk obje Murano Camından Zurna yapmak oldu. 1 aya yakın süren sıkı çalışmalar neticesinde zurnayı istediğim şekilde camdan yapmayı başardım. Kırşehir müzik kültürüne bu alanda bir eser kazandırdığım için çok mutluyum. Bu mutluluğu yaşamama vesile olan başta Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu olmak üzere, yarışmanın hazırlanmasında ve sonuçlanmasında emeği geçen herkesi kutluyorum” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER