MELİKGAZİ’NİN SAHİBİ KİM? KİM KORUYACAK?

Kırşehir’de neden tarihimize, tarihi eserlerimize sahip çıkmıyor, onları korumuyoruz?

MELİKGAZİ’NİN SAHİBİ KİM? KİM KORUYACAK?

Şehrimiz Medrese Mahallesi, Burhan Ulutan Caddesi üzerinde bulunan Lale Camii arkasındaki Melikgazi Kümbeti çevresindeki çirkin görünüm tarihi severlerin ve duyarlı vatandaşların tepkilerine neden oluyor.
Daha önce restore edilirken büyük zarar gören Lale Camii’nin hemen arkasında bulunan Melikgazi Kümbeti de kendisine uzanacak bir yardım elini bekliyor.
Melikgazi Kümbetinin kaderine terk edildiğini, çevresinin otopark, çöplük ve pislikten geçilmediğini belirten vatandaşlar, bu konuda ilgilileri göreve davet ederek şunları söylediler:
“Kırşehir’de neden tarihimize, tarihi eserlerimize sahip çıkmıyor, onları korumuyoruz? Bunların sorumluları kim? Şehir merkezinde Melikgazi Kümbeti adeta kaderine terk edilmiş durumda. Çevresi çöpten, pislikten geçilmiyor. Koruma duvarı içinde olmadığı için her tarafı otopark haline dönüştürülmüş durumda. Bu çirkinlikler Kırşehir’e yakışıyor mu? Valiliğimiz, Belediyemiz, Kültür ve Turizm Müdürlüğü burası için ne düşünüyor? Böyle kaderine mi terk edecekler? Çevre illerdeki tarihi eserler bu kadar hor kullanılıyor mu, bakımsız mı ve kaderine terk edilmiş mi? Yıllardır neden bir türlü korunup bakımlı hale getirilmiyor?”
MELİKGAZİ KÜMBETİ: 
Kırşehir ili merkezinde bulunan kümbet 1240-1250 yılları arasında Mengüçük Oğullarından Melik Muzaffereddin Behram Şah adına eşi tarafından yaptırılmıştır. Kümbet, köşeleri pahlı kare kaide üzerine sekizgen gövdelidir. Silindirik konik külaha geçişte üçgen pahlar kullanılmıştır. Bu pahlarla kümbete çadır görünümü verilmiş olup Türk Türbe mimarisinin Orta Asya Çadır sanatından etkilendiği, hatta kümbetlerin menşeinin Orta Asya Sanatı olduğu savını kuvvetlendiren örneklerden birisidir. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER