“HAYIRLI OLSUN”

Kendirli: “Anadolu’nun tüm değerlerine sahip çıkarak, ayrım yapmadan, ötekileştirmeden, asırlara dayanan zengin kültür ve medeniyetini özümseyerek büyük ve güçlü Türkiye’yi kuracağız” 

“HAYIRLI OLSUN”


“2021 Ahi Evran Yılı olmasını değerlendiren Milletvekili Mustafa Kendirli: 

“HAYIRLI OLSUN”

Ahiliğin başkenti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgeyle ilgili bir açıklama yaparak, “2021 Ahi Evran Yılı’nın, Ahiliğin başkenti Kırşehir’imiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 
Milletvekili Mustafa Kendirli, 2021 yılının "Ahi Evran Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin açıklamasında şunları ifade etti:
“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ile 2021 yılı ‘Ahi Evran Yılı’ olarak kutlanacağı açıklanmıştır. 2021 Ahi Evran Yılı’nın, Ahiliğin başkenti Kırşehir’imiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 
“Ahi Evran Hazretlerinin nasihatlerinin, kurduğu ve yüzyıllardır usta-çırak geleneğiyle ayakta olan Ahilik müessesinin daha nice yüzyıllar devam ederek, gelecek nesillere aktarılması için Pirimiz Ahi Evran’ın doğumunun 850’nci sene-i devriyesi olan 2021 yılının, UNESCO tarafından da anma ve kutlama yıl dönümleri arasında olmasına karar verilmiştir. 
“Temelinde birlik, dirlik, kardeşlik, yiğitlik, ahlak, bilim ve sanat, kaliteli ve yenilikçi üretim ve adil paylaşım ile kadına hürmetin bulunduğu Ahilik kültürümüz, Anadolu’nun Türk yurdu haline gelmesinde, Selçuklu ve Osmanlı devletlerimizin asırlar boyu bu topraklarda hüküm sürmesinde başat rol oynamıştır. 
“Halka hizmet, Hakk’a hizmet şiarıyla üretirken, ticaretini yaparken Hakk’ı gözeterek milletine, toplumuna da fayda, değer sağlamayı, harama meyletmemeyi, dünya malına tamah etmemeyi, kendi muhtaç iken bile başkasına verecek kadar cömert olmayı öğütleyen Ahi Evran Hazretlerinden, Pirimizden öğrenecek çok şey olduğunu hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. 
“Bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecek ve yıl boyu sürecek etkinliklerle Ahi Evran Hazretlerini en doğru şekilde anlatacak, ‘Her seherde besmeleyle açılır dükkânımız, Ahi Evran’dır bizim pirimiz, sultanımız’ diyerek, Pirimizin iyiliği, doğruyu, adaleti önceleyen öğretilerini, tüm insanlığa ulaştıracağız. 
“2021 Ahi Evran Yılı dolayısıyla Anadolu’da Müslüman Türk kimliğinin yeşermesinde, medeniyetimizin gelişmesinde emeği olan Hoca Ahmed Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Tapduk Emre, Yunus Emre, Saru Salduk ve Şeyh Edebali gibi değerlerimizi de unutmayacak, bu yüce gönül erlerini de Ahi Evran Pirimizi anlatırken, anacağız. Çünkü Yesevi’den ders almayanın, Hacı Bektaş-i Veli’den öğütlenmeyenin, Mevlana’nın, Şeyh Edebali’nin sırrına vakıf olmayanın bir yanının eksik olacağına inanıyoruz. 
“Anadolu’nun tüm değerlerine sahip çıkarak, ayrım yapmadan, ötekileştirmeden, asırlara dayanan zengin kültür ve medeniyetini özümseyerek büyük ve güçlü Türkiye’yi kuracağız. 
“İnanıyorum ki 2021 Ahi Evran Yılı dolayısıyla da Şeyhimiz, Pirimiz Ahi Evran Hazretlerinin nasihatlerini sadece esnaflarımız, ahilerimiz değil tüm milletimize, insanlığa tatbik edeceğiz. Böylelikle ‘eline, diline, beline sahip ol. Kalbini, kapını, alnını açık tut’ nasihatiyle dirlik ve birliğimizi, ‘eşine, işine, aşına özen göster’ nasihatiyle hanelerimizde huzur ve bereketi, ‘kandırma, kanaatkâr ol, dünya malına tamah etme’ nasihatiyle de paylaşmanın iyiliğe ve güzelliğe vesile olacağını hayatımızda tecrübe edeceğiz.
“Ben de eski bir ticaret erbabı, esnaf olarak Ahi Evran Hazretlerinin Pirimizin ‘Gelen gelsin saadetle, giden gitsin selametle’ sözünü hatırlatarak, tüm vatandaşlarımıza, tüm insanlığa saadetler ve selametler diliyorum.” (HABER: NECLA BAĞCI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER